Opis projektu
O projekcie
Polski Związek Niewidomych od 1 czerwca 2021 roku jest zaangażowany w nowy projekt europejski “Trening orientacji przestrzennej dla osób niewidomych i słabowidzących (TOPON)”.
Celem jest wypracowanie standardu kształcenia trenerów orientacji przestrzennej i mobilności oraz programu szkolenia orientacji osób niewidomych i słabowidzących.
Projekt jest współfinansowany z Europejskiego Funduszu Społecznego. Liderem projektu jest Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, a partnerami: Polski Związek Niewidomych, Towarzystwo Opieki nad Ociemniałymi, Akademia Pedagogiki Specjalnej, Fundacja Instytut Rozwoju Regionalnego, Instituttet for Blinde og Svagsynede (Dania).
W ramach działania zostały już opracowane dwa standardy kształcenia i dokształcania instruktorów orientacji przestrzennej i mobilności oraz program szkolenia osób niewidomych oraz słabowidzących w zakresie orientacji przestrzennej.
Efektem projektu będzie:
- Wykształcenie 16 nowych Trenerów Orientacji Przestrzennej,
- uzupełnienie kompetencji co najmniej 84 Trenerów Orientacji Przestrzennej,
- nabycie kompetencji w zakresie orientacji przestrzennej przez co najmniej 200 osób z dysfunkcją wzroku,
- podjęcie działań mających na celu wdrożenie wypracowanych standardów.
Rozpoczęliśmy już kształcenie nowych instruktorów. Program obejmuje 351 godzin dydaktycznych z praktyką asystencką. Organizacyjnie za ten program odpowiedzialny jest APS. Rozpoczęło się także dokształcanie instruktorów za które odpowiedzialny jest m.in. PZN. Dokształcanie obejmuje 60 godzin zajęć z zakresy metodyki nauczania orientacji przestrzennej małych dzieci, osób z niepełnosprawnością sprzężona, osób poruszających się z psem przewodnikiem oraz z wykorzystaniem echolokacji i nowoczesnych technologii. Za nami już dwa Zjazdy w czasie których doszkalaliśmy instruktorów orientacji przestrzennej. Był to zjazd 5 i 6 marca oraz 26 i 27 marca. W grupie PZN-owskiej dokształcanych instruktorów są 32 osoby z województw ślaskiego, opolskiego, lubelskiego, mazowieckiego, dolnośląskiego, kujawsko-pomorskiego i warmińsko-mazurskiego. Doszkoleni instruktorzy będą potem musieli w ramach projektu szkolić osoby niewidome. Szkolenia te rozpoczną się od lipca br.
Przedsięwzięcie będzie realizowane do 30 listopada 2023.
Projekt jest współfinansowany z Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020, Oś Priorytetowa IV Innowacje społeczne i współpraca ponadnarodowa, Działanie 4.3. Współpraca ponadnarodowa. Wartość projektu: 6.208.708,00 zł; wkład Funduszy Europejskich: 5.854.190,77 zł
Elżbieta Oleksiak
Centrum Rehabilitacji