Realizatorzy projektu

Beneficjentem projektu jest Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON). Partnerami są:

  • Polski Związek Niewidomych (PZN)
  • Towarzystwo Opieki nad Ociemniałymi w Laskach (TOnOS)
  • Akademia Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej (APS)
  • Fundacja Instytut Rozwoju Regionalnego (FIRR)
  • Instituttet for Blinde og Svagsynede (IBOS).

PFRON jest organizacją publiczną, której misją jest ułatwianie osobom niepełnosprawnym pełnego uczestnictwa w życiu zawodowym i społecznym, a celem – wyrównywanie szans i poszanowanie praw osób niepełnosprawnych. Ma wieloletnie doświadczenie w opracowywaniu standardów i wdrażaniu rozwiązań systemowych w zakresie rehabilitacji osób m.in. z niepełnosprawnością wzroku. Zajmuje się rehabilitacją społeczną i zawodową, wspiera finansowo osoby z niepełnosprawnościami oraz pracodawców zatrudniających osoby z niepełnosprawnością. Współpracuje z organizacjami pozarządowymi.

APS jest jedyną uczelnią w Polsce, która w programie studiów oferuje pełny program kształcenia nauczycieli/instruktorów orientacji przestrzennej. Kształci nauczycieli z całego kraju, którzy po zakończeniu studiów często wracają do swoich rodzinnych miast oferując pomoc osobom niewidomym i słabowidzącym. Realizuje przygotowanie nauczycieli do kształcenia i rehabilitacji osób z niepełnosprawnością wzroku. Dysponuje doświadczeniem w tworzeniu programów kształcenia, tworzeniu standardów, wytycznych oraz doświadczeniem we współpracy z ekspertami zagranicznymi.

FIRR działa na rzecz zapewnienia równych szans, samodzielności i niezależności osób z niepełnosprawnością wzroku. Ma doświadczenie w realizacji zadań z zakresu rehabilitacji społecznej i zawodowej osób z niepełnosprawnością wzroku, w tym w prowadzeniu szkoleń m.in. w zakresie orientacji przestrzennej. Realizowała projekty w zakresie orientacji przestrzennej, w tym echolokacji.

PZN jest jedyną w Polsce samorządową organizacją zrzeszającą osoby z niepełnosprawnością wzroku, działająca od 70 lat. Posiada oddziały i placówki w całej Polsce. Prowadzi kompleksową rehabilitację osób z niepełnosprawnością wzroku oraz wspiera ich rodziny. Prowadzi szeroki zakres szkoleń, w tym m.in. trenerów orientacji przestrzennej oraz orientacji przestrzennej dla osób z niepełnosprawnością wzroku. Jest inicjatorem zmian legislacyjnych oraz standardów rehabilitacji osób z niepełnosprawnością wzroku.

TOnOS od ponad 100 lat wspiera dzieci i dorosłych z niepełnosprawnością wzroku i niepełnosprawnością sprzężoną. Prowadzi Ośrodki w Laskach, Rabce i Sobieszewie. Swoich podopiecznych otacza wszechstronną opieką. Zapewnia m.in. rehabilitację wzroku, rehabilitację ruchową, hipoterapię i muzykoterapię. Przygotowuje trenerów orientacji przestrzennej, szkoli osoby z niepełnosprawnością wzroku z orientacji przestrzennej. Ma doświadczenie w tworzeniu standardów i wytycznych dotyczących rehabilitacji osób z niepełnosprawnością wzroku.

IBOS jest krajowym ośrodkiem kompetencyjno-rehabilitacyjnym osób z dysfunkcją wzroku w Danii. Prowadzi proces rehabilitacji od oceny potrzeb po konkretne wsparcie, w tym doradztwo, poradnictwo, indywidualnie dostosowane usługi rehabilitacyjne, edukację i szkolenie zawodowe. Posiada doświadczenie w realizacji szkoleń z zakresu m.in. orientacji przestrzennej, aktywizacji zawodowej i nowoczesnych technologii wspomagających proces rehabilitacji. Oferuje również indywidualnie przygotowaną edukację dla niewidomej i niedowidzącej młodzieży z niepełnosprawnością sprzężoną. IBOS był zaangażowany w prace rozwojowe w zakresie publikacji przewodników i aplikacji Mobility and Orientation. Z inspiracji pioniera Daniela Kisha z USA oraz osób z Royal Dutch Vision opracował echolokację jako metodę orientacji przestrzennej, wprowadzoną obecnie w ramach edukacji O&M w IBOS. Najnowszym projektem deweloperskim PP jest duży plac z łukami, ścieżkami, światłem i dźwiękiem przed instytutem, zaprojektowany z myślą o treningu orientacji przestrzennej, obejmujący echolokację.