Wszczepienie sztucznej rogówki
Izraelski start-up CorNeat Vision dokonał pierwszego wszczepienia syntetycznej rogówki u 78-letniego niewidomego mężczyzny. Po usunięciu bandaży pacjent mógł odczytać cyfry na tablicy okulistycznej i zobaczyć członków rodziny.
Implant rogówkowy opracowany przez start-up CorNeat Vision jest innowacyjnym wynalazkiem integrującym się bezpośrednio z tkanką oka za pomocą opatentowanej syntetycznej, nieulegającej degradacji osłony z nanowłókniny, którą umieszcza się pod spojówką. Pacjent, który przez dziesięć lat był niewidomy, odzyskał wzrok po wykonanym zabiegu.
– Moment, w którym zdjęliśmy bandaże, był emocjonalny i wyjątkowy – relacjonował prof. Bahar z Rabin Medical Center. – Takie chwile sprawiają, że my, lekarze, jesteśmy dumni z wykonywanego przez nas zawodu. Z kolei Dr Gilad Litvin, główny lekarz i wynalazca technologii CorNeat KPro, liczy, że nowa rogówka da nadzieję na odzyskanie wzroku wielu osobom na całym świecie.
Nowa technologia jest obecnie w fazie międzynarodowych badań klinicznych. W szpitalu Rabin Medical Center dziesięciu pacjentów zostanie objętych tą procedurą, następnie takie wszczepienia mają się jeszcze odbyć u pacjentów w Kanadzie, Holandii, Francji i USA.
Źródło: CorNeat Vision
Fot. Unsplash