Ophtalmology in practice
W dniach 6-7 listopada 2015 roku odbyła się druga konferencja OPHTALMOLOGY IN PRACTICE, która jest kontynuacją corocznie organizowanych w Warszawie spotkań Okulistyka w Praktyce. W tym roku pochylono się nad problemami ludzi nowo ociemniałych, analizowano choroby rogówki oraz skupiono się na pierwszej pomocy w urazach gałki ocznej. Ciekawym elementem obrad była debata oksfordzka, podczas której stoczono uniwersytecki spór nad wytycznymi w leczeniu cukrzycowego obrzęku plamki żółtej.
W radzie programowej konferencji byli kierownicy klinik warszawskich uczelni medycznych – profesor dr hab. n. med. Iwona Grabska-Liberek, profesor dr hab. n. med. Dariusz Kęcik, profesor dr hab. n. med. Jacek Szaflik oraz dyrektor Samodzielnego Publicznego Klinicznego Szpitala Okulistycznego w Warszawie – profesor dr hab. n. med. Jerzy Szaflik.
Dla Polskiego Związku Niewidomych konferencja ta miała ogromne znaczenie, ponieważ pierwszą sesję pod nazwą “Sesja w ciemności” Pani profesor Iwona Grabska-Liberek (poza kierowaniem kliniką okulistyki, Konsultant Wojewódzki w Dziedzinie Okulistyki, prezes elekt Polskiego Towarzystwa Okulistycznego) dedykowała sprawom osób ociemniałych. Pani profesor przedstawiła referat o tym jak okulista może pomóc osobie ociemniałej – przekazała kilka wskazówek, jak rozmawiać z pacjentem tracącym wzrok, przedstawiła savoir-vivre wobec osób niewidomych w przychodni i oddziale.
Prezes ZG PZN Anna Woźniak-Szymańska zapoznała uczestników z działalnością Związku, omówiła po co i dla kogo działa Związek, jak pomaga osobom z dysfunkcją wzroku, statystyki i wyjaśniła dlaczego wyznaczamy standardy funkcjonowania osób niewidomych i słabowidzących.
Małgorzata Pacholec dyrektor Związku i Elżbieta Oleksiak kierownik Centrum Rehabilitacji w Instytucie Tyflologicznym PZN zaprosiły uczestników na warsztaty interaktywne organizowane dla osób widzących w Instytucie Tyflologicznym PZN. Była to oczywiście mała próbka z półtoragodzinnego warsztatu, jaki realizujemy w siedzibie Instytutu. Pokazaliśmy czego nie widzą osoby niewidome, jak widzą słabowidzące stosując symulatory widzenia; jak zaadaptować przychodnię czy szpital do potrzeb osób z problemami wzroku; zaprezentowaliśmy film jak pomagać osobom niewidomym.
Grażyna Machura specjalista usprawniania widzenia z Centralnej Przychodni Rehabilitacyjno-Leczniczej PZN omówiła na czym polega rehabilitacja wzroku, przyrządy optyczne i nieoptyczne, ulgi i uprawnienia wynikające ze stopnia niepełnosprawności.
Na zakończenie tej sesji doktor Anna Zaleska-Żmijewska przekonała uczestników, że jaskra to nie tylko problem medyczny. Jaska jako choroba przewlekła wywiera duży wpływ na stan psychiczny pacjenta. Referat Pani doktor był bardzo przystępny, także dla pacjentów, poprosiliśmy o jego wersję elektroniczną i zamieszczamy treść referatu na naszej stronie w Bazie wiedzy zakładce Zdrowie – Inne problemy zdrowotne. Zachęcamy do zapoznania się.
Po zakończeniu sesji podeszło do nas wielu uczestników, prosili o film “N jak niewidomy”, wymieniali się wizytówkami z Instytutem Tyflologicznym i naszą Przychodnią, prosili o adresy gdzie można zakupić symulatory widzenia, pytali gdzie można skierować osobę z problemami wzroku na rehabilitację podstawową.
W czasie konferencji uczestniczyło około 400 osób, mogliśmy więc tak dużej rzeszy lekarzy okulistów przekazać najistotniejsze problemy osób niewidomych i słabowidzących.
Elżbieta Oleksiak
Centrum Rehabilitacji w Instytucie Tyflologicznym PZN