ProteGO Safe – aplikacja na ratunek
Ministerstwo Cyfryzacji 20 kwietnia oddało do użytku aplikację, która pomoże kontrolować i zahamować rozprzestrzenianie się koronawirusa. Można ją pobrać w sklepie Google Play.
Aktualna wersja umożliwia samokontrolę stanu zdrowia na bieżąco. Docelowo ProteGO Safe będzie też, wykorzystując technologię Bluetooth, zbierała informacje o napotkanych przez nas urządzeniach i o spotkaniach z chorymi. Efekt – informacja o potencjalnym zagrożeniu zakażenia koronawirusem.
Ministerstwo podkreśla przy tym, że aplikacja jest w pełni bezpieczna – dane użytkownika są zapisywane tylko na jego urządzeniu, nie są przesyłane na zewnątrz – nikt poza nim nie ma do nich dostępu.
Jak to działa?
Najpierw trzeba udzielić odpowiedzi na kilka krótkich pytań. Imię, płeć, wiek, a dalej – czy cierpisz na jakąś dolegliwość, jaką masz grupę krwi, czy palisz papierosy. Kolejny krok to wykonanie testu oceny ryzyka, zaznaczenie odpowiedzi, które nas dotyczą. Chodzi o takie informacje, jak np.: czy zdiagnozowano u nas przewlekłe choroby płuc, wątroby, nerek, niewydolność serca, czy cierpimy na choroby obniżające odporność lub bierzemy działające w ten sposób leki, czy chorujemy na nowotwór. Kolejny krok to odpowiedź na pytanie, czy mamy któryś z wymienionych objawów – gorączka, kaszel, duszność. Chodzi o nowe objawy, a nie te związane z chorobami przewlekłymi.
Następnie odpowiadamy na pytanie o to, czy mamy jakiekolwiek inne objawy, np. osłabienie, bóle mięśni, bóle głowy, biegunkę, mdłości lub ból gardła, a także o to, czy w ciągu ostatnich 14 dni mieliśmy bliski kontakt z osobą z podejrzeniem zakażenia koronawirusem.
Oczywiście, całe badanie nie ma sensu, jeśli nie odpowiadamy na nie zgodnie z prawdą. Nie jest to też diagnoza, a jedynie wstępny wywiad, który pomaga ocenić ryzyko.
Po uzupełnieniu testu system sprawdza (na podstawie wytycznych WHO i Głównego Inspektoratu Sanitarnego) ,do jakiej grupy ryzyka kwalifikują się nasze odpowiedzi:
- niskie – przestrzegaj zaleceń ekspertów, zasad higieny i bezpieczeństwa. Dbaj o siebie, regularnie monitoruj swój stan zdrowia;
- średnie – zostań w domu, przestrzegaj zaleceń ekspertów, zasad higieny i bezpieczeństwa. Dbaj o siebie, regularnie monitoruj swój stan zdrowia;
- wysokie – pilnie skontaktuj się ze specjalistą.
To bardzo ważne, aby testy wypełniać regularnie. Dlatego aplikacja codziennie nam o tym przypomina.
– Tak jak wielokrotnie podkreślaliśmy, aby aplikacja w tej i kolejnych wersjach spełniała swoją rolę, potrzebujemy kilku czynników. Przede wszystkim – solidarności, odpowiedzialności i samodyscypliny. Dlatego tak ważne jest, aby korzystało z niej możliwie najwięcej osób. To od naszej postawy zależy, jak szybko wrócimy do normalnego życia – mówi minister cyfryzacji Marek Zagórski.
Uwagi dotyczące działania aplikacji można wysyłać na adres protego@mc.gov.pl.
ProteGo Safe to efekt prac zespołu, który wcześniej stworzył aplikację SafeSafe.
Aplikacja jest dostępna dla osób z dysfunkcją wzroku.
Źródło: Ministerstwo Cyfryzacji