Komputery ze specjalistycznym oprogramowaniem
Komputer wraz z syntezą mowy i urządzeniami brajlowskimi już od ponad dwudziestu lat towarzyszy niewidomym w naszym kraju. Trzeba tutaj jasno powiedzieć, że obok pisma punktowego oraz białej laski, komputer zasługuje na miano trzeciego milowego kroku w rehabilitacji niewidomych, w tym wypadku chodzi naturalnie o dostęp do informacji i niemal nieograniczony dostęp do zasobów internetowych. A jeżeli komuś nie jest to potrzebne, może stać się zwykłą maszyną do pisania, czy odtwarzaczem muzyki. Na pewno przyczynił się do umocnienia pozycji niewidomego na płaszczyznach: zawodowej, społecznej i rodzinnej. Dał możliwość bycia samodzielnym, może nie w pełnym tego słowa znaczeniu, ale trudno wyobrazić sobie brak możliwości sprawdzenia prognozy pogody, zarządzania swoimi finansami w bankach, śledzenie Giełdy Papierów Wartościowych, penetracji sklepów internetowych, odtwarzania stacji radiowych i telewizyjnych, poszukiwania wiadomości z najróżniejszych źródeł itp.
Dostęp do wymienionych dziedzin niewidomi mają dzięki specjalistycznemu oprogramowaniu komputerowemu w postaci: programów udźwiękawiających komputer, syntezatorom mowy, linijkom brajlowskim, notatnikom brajlowskim czy wszelkiego rodzaju urządzeniom lektorskim.
Dzięki urządzeniom lektorskim, osoba z dysfunkcją wzroku może w bardzo dużym stopniu być samodzielną. Skanowanie: faktur, pism urzędowych, czasopism oraz książek nie stanowi obecnie już większego problemu. Urządzenia lektorskie, skanery i programy rozpoznające znaki, charakteryzują się bardzo wysoką jakością, a co najistotniejsze są dla niewidomych w pełni dostępne.
Lupy elektroniczne, mini powiększalniki i powiększalniki, a także oprogramowanie powiększające tekst i obraz na ekranie stanowią znakomitą pomoc dla osób słabowidzących.
Coraz większe zainteresowanie wzbudzają urządzenia łączące funkcję powiększalnika i urządzenia lektorskiego. Ciekawym rozwiązaniem, wychodzącym na przeciw osobom z dysfunkcją wzroku są tzw skanery ręczne, umożliwiające np. fotografowanie rozkładów jazdy komunikacji miejskiej, czy napisów na tabliczkach zawieszonych na sklepach czy urzędach.
Wszystkie wymienione urządzenia, co należy podkreślić są stale udoskonalane i dzięki dofinansowaniu, w ramach Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, Powiatowym Centrom Pomocy Rodzinie itp. instytucji, stają się coraz powszechniejsze w użyciu.
Sławomir Klimkowski
specjalista ds. rehabilitacji
Polski Związek Niewidomych
Instytut Tyflologiczny