Badania przesiewowe e-jaskra
Centrum Mikrochirurgii Oka Laser, pod kierownictwem prof. Jerzego Szaflika, prowadzi program badań przesiewowych (e-jaskra) w kierunku jaskry z wykorzystaniem sztucznej inteligencji. Zainteresowani mogą uzyskać informacje, dzwoniąc do kliniki pod numer: 22 654 68 06 oraz 22 654 67 81.
Na czym polega badanie? Na początku mierzone jest ciśnienie wewnątrz gałki ocznej, następnie – sztuczna inteligencja analizuje barwne zdjęcie dna oka badanego i umieszcza je w jednej z dwóch kategorii: „zdrowe” – „chore”. W jaki sposób to ocenia? Korzysta z tzw. sieci neuronowej, czyli bazy wiedzy wprowadzonej do systemu e-jaskra. Stworzono ją na podstawie 2,5 tys. zdjęć osób zdrowych i chorujących na jaskrę. Zostały one dostarczone przez Poradnię Jaskrową Klinicznego Szpitala Okulistycznego oraz Centrum Mikrochirurgii Oka Laser. Samo badanie jest bardzo krótkie i nie wymaga wcześniejszego przygotowania. Wynik otrzymuje się (SMS-owo, mailowo) już kilkanaście minut później. Na jego podstawie oceniane jest podejrzenie występowania jaskry z prawdopodobieństwem do 80 proc.
Badania przesiewowe w kierunku jaskry zalecane są osobom po 55 r.ż., szczególnie gdy należą one do grupy podwyższonego ryzyka (kiedy choroba występuje w rodzinie), a także mają: wady wzroku (krótkowzroczność, nadwzroczność), nadciśnienie tętnicze, zaburzenia krążenia, cukrzycę, migrenę i bóle głowy.
Nad programem e-jaskra pracowano ponad 2 lata. Pracami interdyscyplinarnej grupy (w składzie: prof. Jacek P. Szaflik, dr hab. n. med. Anna Zaleska-Żmijewska, zespół prof. Jacka Pniewskiego z Katedry Fizyki Optycznej Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego, trzej eksperci techniki komputerowej) kierował prof. Jerzy Szaflik.
Centrum Mikrochirurgii Oka Laser / oprac. własne