Innowacyjna technologia w terapii AMD
Pacjentowi cierpiącemu na zaawansowane zwyrodnienie plamki żółtej (AMD) wszczepiono innowacyjny implant, który ma przywrócić częściowe widzenie. Zabieg został wykonany w klinice Uniwersytetu Medycznego (UPMC) w Pittsburghu w USA.
Implant siatkówki nowej generacji – PRIMA – to miniaturowy bezprzewodowy, fotowoltaiczny układ o wymiarach 2 x 2 milimetra i grubości 30 mikronów. Umieszcza się go pod uszkodzoną siatkówką. Urządzenie współpracuje z okularami z wbudowaną mikrokamerą i projektorem na podczerwień. Układ działa jak maleńka sztuczna siatkówka, złożona z 378 elektrod, które przetwarzają światło podczerwone z okularów na sygnały elektryczne przenoszone przez nerw wzrokowy do mózgu, gdzie następuje odczytanie obrazu.
Po wszczepieniu implantu pacjent przejdzie intensywny program rehabilitacji, który będzie ćwiczył jego mózg w interpretowaniu sygnałów z implantu. W porównaniu z wcześniejszymi implant PRIMA jest bezprzewodowy i ma znacznie więcej elektrod, co pozwala na przesyłanie większej liczby obrazów.
Implant został już wszczepiony pięciu pacjentom we Francji w ramach badania klinicznego prowadzonego przez wytwórcę implantu − firmę Pixium Vision. 12-miesięczne wyniki tego badania wykazały zdolność większości pacjentów do identyfikowania sekwencji liter, nie stwierdzono też poważnych działań niepożądanych. Badania kliniczne w zakresie zastosowania tej terapii prowadzone są również w Stanach Zjednoczonych, w tym w ośrodku Uniwersytetu Medycznego (UPMC) w Pittsburghu.
AMD jest główną przyczyną utraty wzroku u osób powyżej 50 roku życia. Szacuje się, że w Polsce 1,5 mln pacjentów choruje na AMD, a na świecie blisko 25 mln.
Źródło: University of Pittsburgh Schools of the Health Sciences
Fot. Pixabay