Treść artykułu

dwie kobiety siedzą blisko siebie, wygląda, jakby rozmawiały ze sobą, widać zbliżenie na ich dłonie i nogi

Życie warte jest rozmowy

23 lutego obchodzimy Międzynarodowy Dzień Walki z Depresją. Jest to coraz powszechniejsze schorzenie. Według prognoz Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) do 2030 r. będzie ona na pierwszym miejscu najczęściej występujących chorób na świecie.

Dane nie napawają optymizmem: obecnie WHO podaje, że depresja znajduje się na czwartym miejscu wśród najpowszechniejszych chorób i jest jedną z głównych przyczyn samobójstw, także wśród młodzieży. Komenda Główna Policji wskazała w swoich raportach, że jeżeli chodzi o próby samobójcze wśród młodych osób w ubiegłym roku, to w porównaniu z 2020 r. widać aż 77-proc. wzrost. Na jedno samobójstwo dziecka i nastolatka przypada aż 100 prób samobójczych w tym przedziale wiekowym.

Z myślą o podjęciu kroków w stronę pomocy osobom w sytuacji kryzysowej powstała platforma „Życie warte jest rozmowy”. Projekt tworzony jest przez Polskie Towarzystwo Suicydologiczne przy wsparciu PZU. To pierwsza w Polsce i Europie platforma edukacyjno-pomocowa. Jej pomysłodawczynią i koordynatorką jest dr Halszka Witkowska.

Na stronie internetowej https://zwjr.pl/ oprócz ogromnej dawki wiedzy na temat tego, jak udzielić pomocy osobie w sytuacji kryzysowej można znaleźć także wyszukiwarkę miejsc z bezpłatną pomocą (psychologiczną, psychiatryczną i prawną). Widnieje tam opcja „w pobliżu”, która pozwoli wybrać placówkę blisko miejsca zamieszkania. Innym rozwiązaniem jest kontakt ze specjalistami dyżurującymi na stronie, którzy udzielą pomocy online, bezpłatnie i anonimowo. Na stronie można również posłuchać podcastów zawierających historie osób, które poradziły sobie z kryzysem, a także poznać mity na temat samobójstw. Witryna oferuje wsparcie dla szkół, dyrektorów placówek, nauczycieli i rodziców. Potrzebne informacje znajdą tam zarówno osoby potrzebujące pomocy, jak i te, które chcą ją zaoferować.

Nad jakością wszystkich treści umieszczanych na https://zwjr.pl/ czuwa Zespół Profilaktyki Zachowań Samobójczych, w skład którego wchodzą specjaliści z całej Polski.

 

Fot. Unsplash

DU/Centrum Komunikacji PZN

Tekst z 2022 roku.