Zwróć uwagę na brak dostępności
Od 6 września 2021 r. osoba z niepełnosprawnościami może złożyć wniosek o zapewnienie dostępności, gdy napotka bariery m.in. w urzędzie, na uczelni lub u lekarza. Jest to możliwe, ponieważ weszły w życie kolejne przepisy ustawy o zapewnianiu dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami.
Na podstawie wniosku podmiot publiczny będzie zobowiązany do usunięcia barier lub zapewnienia dostępu alternatywnego. Jeśli tego nie zrobi, osoba wnioskująca będzie miała możliwość złożenia skargi do Prezesa Zarządu Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Konsekwencją braku działań poprawiających dostępność przez instytucje może być nałożenie grzywny finansowej.
− Należy jednak podkreślić, że celem nie jest masowe karanie za brak dostępności. Grzywnę chcemy traktować jako ostateczność i mamy nadzieję, że będzie ona rzadko wykorzystywana – uważa wiceminister Małgorzata Jarosińska-Jedynak.
Ideą postępowania skargowego jest stworzenie skutecznej ścieżki zgłaszania przez obywateli barier utrudniających samodzielność i funkcjonowanie w przestrzeni publicznej na równi z innymi.
PFRON podjął również kolejne działania w zakresie dostępności, 6 września uruchomił specjalną infolinię. Telefon nr. 22 581 84 10 wew. 4 jest obsługiwany w dni powszednie w godzinach 9.00-15.00. Tam można uzyskać wszelkie informacje w zakresie dostępności. Stworzona została też podstrona www.dostepnosc.pfron.org.pl. Zamieszczone są tam wszystkie przydatne informacje. A także można złożyć wniosek o zapewnienie dostępności przez PFRON lub skargę na brak dostępności każdego podmiotu publicznego.
Źródło: Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej, PFRON