Treść artykułu

Młody mężczyzna rozkłada białą laskę stojąc na ulicy

Zobaczyć człowieka w jego inności. Kampania prowadzona w Krakowie

„Różni, ale równi. Zobacz człowieka” to nowa kampania społeczna realizowana przez Urząd Miasta Krakowa. Jej celem jest dotarcie do mieszkańców z informacją o problemach osób z niepełnosprawnościami, a także budowanie empatycznego środowiska. Powstaną filmy z osobami z różnymi niepełnosprawnościami, które opowiedzą o swoim życiu.

Dla odbiorców stworzony zostanie krótki przekaz, na co powinni zwracać uwagę, jak zachować się w obecności osób z niepełnosprawnościami, jak mogą im pomóc.

– Niejednokrotnie to nie brak empatii, czy wrażliwości, ale lęk i bojaźń przed nieznanym i innym powoduje, że osoby zdrowe nie potrafią właściwie zachować się w różnych sytuacjach, w których mają kontakt z osobą z niepełnosprawnościami. Z tego powodu planujemy stworzyć taki savoir vivre – jak można, trzeba się zachować, jak reagować, co zrobić, o co i jak pytać i czy trzeba pytać – wyjaśnia założenia kampanii Andrzej Kulig, zastępca prezydenta Krakowa.

W kampanii będą poruszane wątki związane z:

  • niepełnosprawnością intelektualną (w tym zespół Downa),
  • niepełnosprawnością słuchu i/lub mowy,
  • całościowym zaburzeniem rozwojowym (autyzm),
  • niepełnosprawnością ruchową,
  • niepełnosprawnością narządu wzroku i głuchoślepotą.

Każdy z etapów akcji będzie promowany szczególnie w social mediach z wykorzystaniem istniejących już profili takich jak: Krakowski Generator Społeczny, czy Kraków bez barier: https://www.krakow.pl/bezbarier. Będą też edukacyjne filmy z udziałem osób z niepełnosprawnościami i ekspertów, z tłumaczeniem na język migowy oraz transkrypcją.

Pierwszy stworzony, w ramach kampanii film, pozwala lepiej poznać osoby z Zespołem Downa. Można go zobaczyć pod linkiem: https://www.krakow.pl/bezbarier/aktualnosci/283074,60,komunikat,byc_szczesliwym_niezaleznie_od_swoich_ograniczen.html

Na terenie Krakowa mieszka 60 589 osób dorosłych z ważnym orzeczeniem o stopniu niepełnosprawności oraz 2 889 osób, które nie ukończyły 16. roku życia. Wśród wydanych orzeczeń dominują te o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, na drugim miejscu znajdują się orzeczenia o lekkim stopniu niepełnosprawności, a na trzecim miejscu o znacznym stopniu niepełnosprawności.