Treść artykułu

John Lennon Z Yoko Ono, swoją drugą żoną, podczas pokojowego manifestu przeciwko wojnom na świecie, 1969 r.

Znane nieznane: John Lennon – miłośnik rock and rolla, Elvisa Presleya i kotów

Ciągle wdawał się w bójki, oblał wszystkie przedmioty na maturze i wyrzucili go z college’u. A jednak: założył legendarny zespół rockowy, napisał setki fantastycznych piosenek i otrzymał II Order Imperium Brytyjskiego od królowej Elżbiety. Warto poznać bliżej Johna Lennona!

John Lennon – jeden z najwybitniejszych muzyków w historii – urodził się w Liverpoolu, 9 października 1940 r. Jego ojciec był Irlandczykiem, marynarzem, a matka Brytyjką, córką ratownika morskiego. Jego muzyka do dziś inspiruje i zachwyca ludzi na całym świecie. Mocno wierzył w miłość i pokój.

Jaki był John?

Początkowo mały John uczył się dobrze. Nauczyciele w szkole podstawowej mówili o nim zgodnie, że to chłopiec pogodny i pełen życia. Uczęszczał do prestiżowego gimnazjum. Lecz w pewnym momencie wpadł w złe towarzystwo – w jego codzienności pojawiły się bójki i drobne kradzieże. Oblał wszystkie siedem przedmiotów na maturze. Za złe zachowanie, niedotrzymywanie terminów i słabe wyniki w nauce, na przedostatnim roku, został wyrzucony z Liverpool Art College.

Pochodził z rozbitej rodziny – rodzice nie dogadywali się ze sobą i gdy był jeszcze mały, postanowili się rozejść. Wychowywała go ciotka, tylko od czasu do czasu odwiedzał matkę. Ojciec zerwał z nim kontakt i nawiązał go dopiero po latach, gdy syn był już znanym muzykiem.

Pierwszymi instrumentami, na których grał John, była harmonijka ustna, akordeon i banjo. W 1956 r. matka kupiła mu pierwszą gitarę – był to czas, w którym zaczął interesować się rock and rollem. Zachwycił się utworami Elvisa Presleya. Gdy usłyszał “Heartbreak Hotel”, postanowił, że zostanie muzykiem. Prawie tak bardzo jak Elvisa, John kochał koty. Chyba nie trzeba mówić, jak nazwał swojego kocura? Oczywiście Elvis!

Miał bardzo dużą wadę wzroku i praktycznie do końca życia wstydził się tego. Podziwiał Buddy’ego Holly’ego za to, że miał odwagę nosić okulary na scenie. Trudno w to uwierzyć, bo przecież charakterystyczne okrągłe okulary stały jego znakiem rozpoznawczym, wielu je kopiowało i wciąż kopiuje!

Jak powstał legendarny The Beatles?

John Lennon w wieku 15 lat założył grupę muzyczną o nazwie The Quarrymen. W lipcu 1957 r. jeden z członków zespołu przyprowadził na koncert swojego młodszego kolegę – był to Paul McCartney, który grał na basie. To tego dnia muzycy się poznali i niedługo potem połączyli siły. Do składu dołączył też George Harrison, przyjaciel McCartney’a, który został gitarzystą. Później do zespołu przyłączył się jeszcze Ringo Starr – perkusista. W 1960 r. chłopcy zmienili nazwę – i tak powstał zespół The Beatles. Niedługo potem zaczął mówić o nim cały świat.

Doceniany i za życia, i po śmierci

8 grudnia 1980 r., w zimowe popołudnie, John Lennon zginął tragicznie – został postrzelony z rąk Marka Chapmana przed nowojorskim apartamentowcem Dakota. A sześć godzin wcześniej John dał Markowi swój autograf – podpisał egzemplarz albumu “Double Fantasy”. Zabójca został skazany na dożywocie.

W 1965 r. John Lennon otrzymał Order Imperium Brytyjskiego od królowej Elżbiety II. W 2002 r. jego nazwisko znalazło się na 8. miejscu zestawienia “100 najważniejszych Brytyjczyków wszech czasów”, które przygotowało BBC – w pierwszej dziesiątce tego rankingu znalazły się jedynie trzy osoby żyjące w XX w.: Winston Churchill, Księżna Diana i właśnie John Lennon.

John wierzył w miłość i pokój, Dowodem na to jest choćby jego solowy album „Imagine” i jedna z najsłynniejszych piosenek – nagrana pod tym samym tytułem. To utwór o świecie, w którym ludzie są równi, są braćmi. W głębi duszy wszyscy pragniemy tego samego, tego o czym śpiewał i marzył John Lennon, pewnie dlatego ta piosenka stała się takim hitem. Sprawdźcie tekst utworu na III stronie okładki!