Zbyt dużo leków może szkodzić
Zażywanie wielu leków może prowadzić do groźnych powikłań i interakcji. Z tego powodu Narodowy Fundusz Zdrowia, Naczelna Izba Aptekarska oraz Naczelna Izba Lekarska zainicjowały akcję edukacyjną „Świadomy pacjent – skuteczna terapia”. Z opublikowanego raportu wynika, że 1/3 Polaków po 65 roku życia przyjmuje co najmniej 5 leków dziennie.
Przyjmowanie co najmniej pięciu leków jednocześnie (polipragmazja) jest szczególnie groźne dla osób starszych, które są obciążone chorobami przewlekłymi, np. cukrzycą, nadciśnieniem tętniczym, niewydolnością krążenia. Nadużywanie farmaceutyków może prowadzić m.in. do krwawień z przewodu pokarmowego lub depresji oddechowej. Polipragmazja to nie tylko problem przyjmowania kilku leków jednocześnie, ale także interakcji pomiędzy lekami, a także pożywieniem i ziołami.
W ramach akcji edukacyjnej w każdy czwartek marca tego roku w oddziałach wojewódzkich NFZ będą dyżurować farmaceuci, którzy bezpłatnie doradzą pacjentom, jak właściwie przyjmować medykamenty. Pacjenci otrzymają też 8-stronicowy materiał informacyjny o bezpiecznym zażywaniu leków oraz praktyczne bloczki, służące do zapisywania nazw stosowanych preparatów.
Poniżej kilka zasad, które zmniejszą ryzyko niepożądanych skutków przyjmowania wielu leków:
- Zawsze miej przy sobie aktualny spis leków wraz z dawkami. Powinien obejmować wszystkie preparaty, łącznie z suplementami diety i lekami kupowanymi bez wskazań lekarza.
- Kiedy idziesz do lekarza, pokaż mu aktualny spis swoich leków.
- Każdorazowo informuj lekarza prowadzącego o innych wizytach u specjalistów. Nawet niepytany, informuj lekarzy, że leczysz się przewlekle.
- Nie zażywaj leków polecanych przez sąsiada czy rodzinę bez konsultacji z Twoim lekarzem.
Narodowy Fundusz Zdrowia przygotował raport o polipragmazji w Polsce na podstawie danych z 2018 roku. Z publikacji wynika, że ponad 2 mln Polaków wykupiło w ciągu miesiąca więcej niż 5 substancji czynnych. Im większa liczba substancji wykupionych w krótkim czasie, tym wyższe ryzyko powikłań. Najbardziej zagrożone niepożądanymi reakcjami były osoby, które w ciągu miesiąca od zrealizowania pierwszej recepty wykupiły ponad 20 substancji czynnych. Takich pacjentów było 321.
Fot. Unsplash