Treść artykułu

Lekarka konsultuje pacjentkę w kierunku chorób narządu wzroku.

Zbadaj się bezpłatnie w kierunku jaskry

W marcu rusza kolejna edycja akcji „Polscy Okuliści Kontra Jaskra” organizowana przez Polskie Towarzystwo Okulistyczne. Od 5 marca br. od godz. 11.00 będzie można się zapisywać na bezpłatne badania w 58 gabinetach w całej Polsce.

W ramach przygotowanej inicjatywy w dniach 9–15 marca br. na terenie 16 województw w 34 miastach w 58 gabinetach będą realizowane bezpłatne badania przesiewowe. Będą one m.in. przeprowadzane w Centralnej Przychodni Rehabilitacyjnej PZN przy ul. Karmelickiej 26 w Warszawie.

Lista gabinetów będzie dostępna od dnia 5 marca br. od godz. 11.00. Szczegółowe informacje o badaniach i gabinetach można znaleźć na stronie: www.tydzienjaskry.pl. Zainteresowani powinni skontaktować się z wybranym gabinetem i zarezerwować sobie miejsce. Badania − pomiar ciśnienia i badanie dna oka − są bezpłatne. Nie trzeba mieć skierowania od lekarza POZ.

Problem jaskry w Polsce może dotyczyć nawet 800 tys. osób, przy czym tylko połowa z nich została zdiagnozowana. W 90 proc. przypadków choroba przebiega bez widocznych dolegliwości.  Zachorować może każdy bez względu na wiek i płeć. Tymczasem tylko wczesna diagnoza jaskry może pomóc ocalić wzrok. Dlatego tak ważne są regularne badania. Każdy powinien przynajmniej raz na dwa lata przejść pełne badanie okulistyczne, a osoby z grupy ryzyka nawet co 12 miesięcy.

Do podstawowych czynników ryzyka zachorowania na jaskrę zalicza się m.in.: wiek powyżej 40. roku życia, choroby kardiologiczne, obecność jaskry w rodzinie, zaburzenia krążenia obwodowego, życie w ciągłym stresie i bóle głowy.

Niezależnie od głównych czynników profilaktyczne badanie w kierunku tej choroby zalecane jest każdej osobie, która od roku nie była u okulisty. Wykrycie jaskry we wczesnych stadiach zaawansowania jest bardzo ważne, ponieważ rozpoczęcie leczenia w odpowiednim czasie pozwala uniknąć całkowitej utraty wzroku.

JR/Centrum Komunikacji PZN