Zawody jutra
Asystent osobisty osoby niepełnosprawnej, opiekun osoby starszej, terapeuta zajęciowy, opiekun w domu pomocy społecznej czy opiekun medyczny – to zawody potrzebne na rynku pracy – poinformowało w obwieszczeniu Ministerstwo Edukacji Narodowej.
Prognoza przygotowana przez MEN wskazuje, w jakim kierunku powinno rozwijać się szkolnictwo branżowe, aby odpowiadać na potrzeby krajowego i wojewódzkiego rynku pracy. W 2021 r. samorządy otrzymają więcej pieniędzy na działalność szkół kształcących w zawodach, na które (wg prognozy z roku 2020) przewiduje się szczególne zapotrzebowanie w skali całego kraju. Lista ogłoszona przez ministra edukacji narodowej pomoże także zaplanować tym placówkom ofertę edukacyjną.
Okazuje się, że szczególne znaczenie dla rozwoju państwa mają takie zawody (łącznie jest ich 24), jak: automatyk, elektromechanik, elektronik, elektryk, kierowca mechanik, mechanik-monter maszyn i urządzeń, mechatronik, murarz-tynkarz, technik programista, technik spawalnictwa, technik transportu kolejowego itd. (pełna lista na stronie: https://www.gov.pl/web/edukacja/zawody-potrzebne-na-rynku-pracy–obwieszczenie-ministra-edukacji-narodowej).
Na szczeblu wojewódzkim zawody klasyfikowano według dwóch kategorii – takie, na które jest istotne (1) lub umiarkowane (2) zapotrzebowanie na rynku pracy. Na liście znalazły się profesje ważne z punktu widzenia osób niepełnosprawnych. Z prognozy wynika, że w kilku województwach (lubelskim, mazowieckim, opolskim, podkarpackim, podlaskim, pomorskim, śląskim, świętokrzyskim, warmińsko-mazurskim, wielkopolskim i zachodniopomorskim) są potrzebne osoby wykonujące takie zawody, jak asystent osobisty osoby niepełnosprawnej, opiekun osoby starszej, terapeuta zajęciowy, opiekun w domu pomocy społecznej i opiekun medyczny.