Treść artykułu

Grupa baletnic na scenie

Zaproszenie na warsztaty tańca dla osób niewidomych i słabowidzących

Bezpłatne warsztaty tańca dla osób niewidomych i słabowidzących odbędą się w Teatrze Wielkim w Poznaniu. Do udziału w przedsięwzięciu zaprasza choreograf i reżyser Tobiasz Sebastian Berg wraz z zespołem. Na początku odbędą się zajęcia, następnie chętne osoby będą mogły wziąć udział w próbach, a potem w premierze spektaklu „Łabędzie”.

− Zaczniemy od ćwiczeń oddechowych, rozluźniających i koordynacyjnych, porozmawiamy o ruchu codziennym jako elemencie tworzenia choreografii, a później włączymy inne techniki tańca współczesnego. Chcemy, żeby uczestnicy uwierzyli, że taniec to jedna z najbardziej naturalnych form wyrazu. W dodatku taka, która przynosi dużo satysfakcji i radości. A jak poczują się oni pewnie i swobodnie, to zaprosimy ich do współtworzenia spektaklu, który jest drugim etapem projektu – tłumaczą organizatorzy.

Inspiracją do działań warsztatowych jest postawa Augusto Boala, jego wizja Teatru Uciśnionych oraz choreografia i taniec postrzegane, jako element terapii wykorzystującej ruch i ciało. Warsztaty będą odbywały się w poniedziałki w godz. 16.00–18.00, od 23 maja br. do końca czerwca. Długość trwania zajęć to 2 godz. wraz z przerwą.

Następnie dla chętnych będą odbywały się próby do spektaklu, a pod koniec października będzie miała miejsce premiera spektaklu „Łabędzie”, tzn. autorska interpretacja „Jeziora Łabędziego” Piotra Czajkowskiego. Spektakl stanie się opowieścią o odbieraniu świata zewnętrznego przez osobę z niepełnosprawnością narządu wzroku.

Warsztaty są bezpłatne, chętni mogą przesyłać swoje zgłoszenia, wysyłając wiadomość na adres e-mail: edukacja@opera.poznan.pl lub dzwoniąc pod nr tel.: 61 65 90 219.

Pierwsze spotkanie obędzie się 23 maja br. o godz. 16.00 w Teatrze Wielkim im. Stanisława Moniuszki w Poznaniu przy ul. Fredry 9 (foyer I piętro).

Równolegle dla pracowników Teatru Wielkiego odbędą się szkolenia z zakresu problematyki osób niewidomych i słabowidzących oraz audiodeskrypcji. Opracowane zostaną też audiowstępy do spektakli z bieżącego repertuaru, które są pomocne dla osób z niepełnosprawnością narządu wzroku.

Partnerzy projektu: Okręg Wielkopolski Polskiego Związku Niewidomych, Centrum Kreatywnej Inspiracji Sp. z o.o. (Niewidzialna ulica), Fundacja Szansa dla Niewidomych – Tyflopunkt w Poznaniu, Stowarzyszenie Osób Niewidomych i Słabowidzących w Poznaniu.

Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego. Program Kultura Dostępna.