Treść artykułu

Plakat promujący konferencję w Białymstoku w ramach kampanii "Zachowaj wzrok".

Zaproszenie na konferencję dla pacjentów z chorobami siatkówki w Białymstoku

W grudniu odbędzie się konferencja dla pacjentów z chorobami siatkówki oraz ich bliskich. Spotkanie jest częścią ogólnopolskiej kampanii „Zachowaj wzrok”, której celem jest szeroka edukacja na temat chorób siatkówki, takich jak zwyrodnienie plamki związane z wiekiem (AMD) i cukrzycowy obrzęk plamki (DME).

Spotkanie organizowane jest w ramach kampanii społecznej na rzecz chorób siatkówki „Zachowaj wzrok”. Celem inicjatywy jest przekazywanie wiedzy na temat chorób siatkówki, takich jak zwyrodnienie plamki związane z wiekiem (AMD) i cukrzycowy obrzęk plamki (DME).

W wydarzeniu udział wezmą eksperci z Kliniki Okulistyki Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku:

  • dr hab. n. med. Joanna Konopińska, która poprowadzi wykład na temat jaskry ‒ cichego złodzieja wzroku,
  • dr hab. n. med. Iwona Obuchowska, która opowie o najczęstszych neuropatiach nerwu wzrokowego prowadzących do ślepoty,
  • dr n. med. Agnieszka Budnik, która przybliży słuchaczom temat nowoczesnych metod diagnostyki i leczenia zwyrodnienia plamki związanego z wiekiem (AMD),
  • dr Łukasz Lisowski, który podzieli się swoim doświadczeniem dotyczącym przeszczepów rogówki jako metody przywracającej wzrok,
  • dr n. med. Kinga Gołaszewska, która poprowadzi wykład pt. zaćma bez tajemnic.

Spotkanie odbędzie się 4 grudnia (środa) br. o godzinie 11:00 w Auli Magna UMB w Pałacu Branickich przy ulicy Kilińskiego 1 w Białymstoku. Organizatorem konferencji jest Stowarzyszenie Retina AMD Polska. Wstęp wolny. Obowiązują zapisy.

Przy okazji konferencji osoby, które chciałyby sprawdzić stan swojej siatkówki, nie mają zdiagnozowanej choroby siatkówki oraz nie były w ostatnim czasie na konsultacji u okulisty, będą miały możliwość skorzystania z bezpłatnego badania dna oka z wykorzystaniem analizy sztucznej inteligencji Illume. Badanie pozwala wykryć m.in. retinopatię cukrzycową oraz zwyrodnienie plamki związane z wiekiem. Jest ono bezbolesne, bezkontaktowe, nie wymaga zakrapiania oczu. Każdy pacjent otrzyma mailowo swój wynik wraz z podsumowaniem.

Zgłoszenia udziału w konferencji oraz w badaniu należy wysłać na adres e-mail: retinaamd@retinaamd.org.pl w tytule wpisując odpowiednio Konferencja lub BADANIE AI. Udział w konferencji, jak też w badaniu jest bezpłatny. Ilość miejsc ograniczona. Decyduje kolejność zgłoszeń.