Treść artykułu

Zawody sportowe, jazda na tandemach

Z pasją na kolarskim torze

Monika Grzybczyńska to utalentowana kolarka, której wrodzona wada wzroku nie zatrzymuje w realizacji pasji. Każdego dnia w trakcie treningów, pokonuje własne słabości. Jej historia może stanowić inspirację dla innych osób niewidomych i słabowidzących, które również mają swoje marzenia i chcieliby, aby one się spełniły.

Monika Grzybczyńska i Katarzyna Kornasiewicz to dwie utytułowane sportsmenki, które od trzech lat współtworzą tandem kolarski. Pochodząca z Łodzi Monika urodziła się z zanikiem nerwów wzrokowych. Mimo przeszkód z powodzeniem realizuje swoją pasję – rywalizację kolarską. Tandem kolarski to dyscyplina, gdzie niewidomemu kolażowi towarzyszy pilot-przewodnik. Podczas wspólnej jazdy Monika musi w 100 procentach zaufać kierowcy. Kasia Kornasiewicz jest odpowiedzialna za kierowanie, hamowanie, zmianę biegów, odczyt parametrów i czasu. Współpraca z Moniką to nie tylko wielogodzinne treningi. Podczas jazdy, na pilotce spoczywa pełna odpowiedzialność za bezpieczeństwo. Katarzyną Kornasiewicz ma na swoim koncie pierwsze miejsce i tytuł Górskiej Mistrzyni Polski w kolarstwie szosowym.

– Poznałyśmy się z Kasią trzy lata temu, tuż przed mistrzostwami Polski w jeździe na czas. Od samego początku połączyła nas nić sympatii – mówi Monika Grzybczyńska. – Nasza dyscyplina jest z pewnością wymagająca. Jadąc 90 km/h, musisz umieć pokonywać strach. Długie godziny treningu uczą cierpliwości, a oczekiwania na zamierzony efekt zmuszają do pokory.

– Tandem wymaga przede wszystkim wzajemnego zaufania. Ja jestem naszymi oczami i to jest ogromna odpowiedzialność – mówi Kasia Kornasiewicz.

Monika Grzybczyńska zajęła pierwsze miejsce w Pucharze Polski Open, trzecie miejsce w Górskich Mistrzostwach Polski, a także wicemistrzostwo Polski w kolarstwie torowym na 1000 metrów ze startu zatrzymanego oraz w sprincie.

Kolarki wspiera firma Nexera, która zakupiła stroje kolarskie, kaski oraz pokryła koszty związane z serwisem roweru tandemowego.

Materiał video prezentujący sportową historię Moniki Grzybczyńskiej można zobaczyć na stronie: https://www.youtube.com/watch?v=-A4_TEpO0SE

Źródło: informacja prasowa

Fot. Pixabay