Treść artykułu

Z empatią przez życie

Dwanaście opowiadań. Dwanaście różnych historii. Ich bohaterowie, choć zewnętrznie się różnią, w gruncie rzeczy są tacy sami. Każdy z nich chce być lubiany i akceptowany przez innych. Aby tak się stało, wystarczy przecież tak niewiele… tylko odrobina empatii. 

Zosię i Maksa mogliście poznać już wcześniej. Byli bohaterami książki „ABC ekonomii, czyli pierwsze kroki w świecie finansów”. Tym razem jednak przybliżą wam inny ważny temat, jakim jest empatia. Co to takiego? To umiejętność rozumienia potrzeb i uczuć innych osób, umiejętność współodczuwania. Czy jesteście wyrozumiali wobec swoich koleżanek i kolegów, a może im dokuczacie, bo inaczej wyglądają, są niepełnosprawni albo z czymś sobie nie radzą? Mamy nadzieję, że dzięki lekturze „ABC empatii, bo wszyscy jesteśmy tacy sami” będziecie bardziej otwarci na problemy innych i nie dopuścicie do tego, by ktoś poczuł się przez was gorszy.

Zrozumieć znaczy poznać czyjeś trudności tak, jak robią to Zosia i Maks. Bohaterowie spotykają rówieśników z niepełnosprawnościami: słabosłyszącego Eryka, niewidomego Wojtka, chorą na cukrzycę Kaję, astmatyka Brunona, cierpiącego na ADHD Tomka, chorego na nowotwór Jasia, Tosię z zespołem Downa, Liliannę mającą mózgowe porażenie dziecięce, Szymka z zespołem Aspergera, Izę, która wstydzi się swojej blizny, czy Franka, który stracił nogę w wypadku. To, czego się dzięki tym historiom dowiecie, to niezbędne ABC, czyli podstawy empatii. Nie zabraknie też wiedzy na temat polskiego języka migowego i szkół specjalnych. 

Książka „ABC empatii, bo wszyscy jesteśmy tacy sami” powstała z inicjatywy Czepczyński Family Foundation (CFF). Jej autorami są Wiktor Czepczyński, Żaneta Kupczyk oraz Katarzyna Muzyka-Jacheć. Opowiadanie „Biała laska” powstało we współpracy z pracownikami Centrum Rehabilitacji Polskiego Związku Niewidomych. Nasi specjaliści przygotowali też materiały, które posłużą do stworzenia poradnika metodycznego dla nauczycieli (będącego uzupełnieniem książki). Książka jest dostępna w tradycyjnej formie, jak i w postaci e-booka oraz audiobooka w dwóch wersjach językowych – polskiej i angielskiej.

Natalia Popławska