Treść artykułu

Osoba trzyma w ręku okulary, ostrość jest ustawiona na okulary

Jak dbać o wzrok? Rozmowa z rehabilitantką wzroku z przychodni PZN

Dr Małgorzata Paplińska, rehabilitantka wzroku osób słabowidzących w Centralnej Przychodni Rehabilitacyjno-Leczniczej PZN w rozmowie z dziennikarką z Medycyny Praktycznej dzieli się wiedzą o tym, jak dbać o wzrok, kto jest osobą słabowidzącą i z jakich pomocy może ona skorzystać.

Specjalista w wywiadzie mówi; „Zgodnie z definicją WHO osobą słabowidzącą jest osoba, której ostrość wzroku (mierzona w lepszym oku z najlepszą korekcją) jest równa lub większa niż 0,05 a mniejsza niż 0,3 pełnej ostrości lub jej pole widzenia ograniczone jest do obszaru 20 stopni. Zatem osobą słabowidzącą może być zarówno osoba ze znacznie obniżoną ostrością wzroku, jaki i ta, która ma pełną ostrość, ale jej pole widzenia jest bardzo niewielkie.

Aby móc wyobrazić sobie jak widzi osoba z polem widzenia ograniczonym do 20 stopni, można spojrzeć na świat przez niewielką dziurkę zrobioną grubą igłą w kartce. Przy tak małym polu widzenia czytanie, pisanie, wykonywanie czynności życia codziennego, orientacja w przestrzeni i samodzielne poruszanie się są znacznie utrudnione. Trzeba pamiętać, że osoby słabowidzące z ubytkami w obwodowym polu widzenia, w gorszych warunkach oświetleniowych, np. o zmierzchu mogą funkcjonować jak osoby niewidome, ponieważ to obwód siatkówki odpowiada za widzenie o zmierzchu, a jeśli pole widzenia jest zawężone, a zatem obwodowa część siatkówki wyłączona, to widzenie w nocy jest utrudnione lub niemożliwe”.

Z całością wywiadu można zapoznać się na stronie: https://www.mp.pl/pacjent/okulistyka/wywiady/289249,przyjazne-dla-wzroku