Wystawa tyflologiczna w skansenie
Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy zaprasza osoby niewidome i słabowidzące na wystawę tyflologiczną przygotowaną w ramach projektu „Zmysłowisko”. Otwarcie ekspozycji zaplanowano w dniu 22 lipca br. o godz. 13.00 w Skansenie Małym.
Ta wyjątkowa ekspozycja została przygotowana w oparciu o eksponaty wypożyczone z Muzeum Tyflologicznego. Organizatorzy, jako pierwsi w kraju, będą je prezentować szerszemu gronu odbiorców. Wystawa porusza kwestie inności i odmienności, ukazując je jako atut. Jej główne hasło to: „Warto widzieć więcej, nie tylko oczami, ale i sercem!”. Prezentacja jest skierowana, zarówno do osób z dysfunkcją wzroku, jak i osób widzących, którzy mają okazję poznać świat innymi zmysłami, niż wzrok. Wydarzenie odbywa się w ramach projektu „Zmysłowisko”. Planowane jest również zorganizowanie warsztatów, pogadanek i szkoleń. Działanie ma z jednej strony zwrócić uwagę na świat osób z niepełnosprawnościami, z drugiej zaś stanowić pretekst do dyskusji o kwestiach związanych z turystyką dostępną. Wystawa zostanie otwarta 22 lipca br. o godz. 13.00 w Skansenie Małym na terenie Muzeum Piastów na Lednicy (okolice Gniezna). Więcej informacji na stronie: www.lednicamuzeum.pl.
Ale to nie wszystko, co muzeum przygotowało specjalnie dla osób z niepełnosprawnością wzroku. Zainteresowani mogą skorzystać także z cyklu zajęć edukacyjnych. Jeden z takich warsztatów nosi nazwę „Wyprawa w przeszłość wsi wielkopolskiej”. Zajęcia są prowadzone w Wielkopolskim Parku Etnograficznym. Uczestnicy, dzięki tyflografikom, poznają fasady charakterystycznych budynków wsi, takich jak: kościół, karczma, układ zagród oraz plan wiejskiej chałupy. Osoby niewidome będą mogły dotknąć eksponaty, czy repliki i odkryć tajemnice zaklęte w przedmiotach. Będzie to wiedza, zarówno o życiu codziennym dawnych mieszkańców wsi, jak i ich zwyczajach czy obrzędach. Szczegóły można omówić, kontaktując się z działem Edukacji Muzealnej, tel. (61) 427 50 10 w. 223, e-mail: edu.mo@lednica.pl. Koszt udziału w spotkaniu wynosi 7 zł od osoby.
Źródło: Muzeum Pierwszych Piastów
Fot. Unsplash