Treść artykułu

Dłoń dotyka fotografii, na której są inne dłonie.

Wystawa, którą można odkrywać zmysłami i sercem

Piękne, nagradzane fotografie, ciekawe audiodeskrypcje, różne kształty i faktury oraz nastrojowa muzyka to wszystko czekało na gości wernisażu wystawy „World Unseen” w Warszawie. Partnerem wydarzenia jest Polski Związek Niewidomych.

Na wystawie prezentowane są fotografie wykonane przez znakomitych fotoreporterów, nagradzane w międzynarodowych konkursach i publikowane w najlepszych czasopismach podróżniczych. Fotografie zaprezentowane są w taki sposób, że są dostępne dla wszystkich. Osoby z dysfunkcją wzroku mogą posłuchać audiodeskrypcji i poznać okoliczności powstawania pracy, przeczytać opis zdjęcia w brajlu, a także – dzięki specjalnemu drukowi – poczuć fakturę i kształty przedstawionego na zdjęciu obrazu. Pozostałe osoby mogą podziwiać prezentowane zdjęcia, ale również mają możliwość takiego doświadczenia widzenia świata, jaki jest udziałem osób z niepełnosprawnością. Każde zdjęcie bowiem jest przygotowane również w wersji „zmodyfikowanej” − tak, jak widzi je osoba z danym schorzeniem wzroku.

Wernisaż „World Unseen” odbył się 10 grudnia br. w salach Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Na początku gości powitał  Jaap van ’t Ooster, dyrektor zarządzający Canon – firmy, która była organizatorem wystawy. Mówił on o wyjątkowości tego projektu, który pokazuje perspektywę osób z dysfunkcją wzroku. Następnie głos zabrał Andrzej Brzeziński, prezes ZG PZN, który powiedział, że cieszy się, że nasza organizacja współpracuje przy tak ciekawych wydarzeniach: – To dobrze, że nowoczesne technologie sprawiają, że świat staje się bardziej dostępny dla osób niewidomych i słabowidzących.

Aneta Wyrozębska z Centrum Rehabilitacji opowiadała o wkładzie Polskiego Związku Niewidomych w projekt „World Unseen”: – Polski Związek Niewidomych konsultował tę wystawę pod względem dostępności. Robiliśmy transkrypcję opisów w brajlu. Konsultowaliśmy materiały promocyjne. Przeprowadziliśmy warsztaty dla pracowników Canona, aby poszerzyć ich świadomość dotyczącą osób z niepełnosprawnością wzroku. Przygotowaliśmy tekst i rysunki na plansze informacyjne na temat tego, jak pomagać osobom niewidomym i słabowidzącym. Prezentowana wystawa jest próbą przedstawienia fotografii osobom niewidomym i słabowidzącym, dzięki połączeniu druku wypukłego, opisów w brajlu i audiodeskrypcji. Dlatego zachęcam Państwa do odkrywania tej wystawy – dotykiem, słuchem, a także sercem.

Gości powitał również Piotr Kucia, dziekan Wydziału Sztuki Mediów Akademii Sztuk Pięknych. Następnie utalentowany artysta Damian Pietrasik zagrał na fortepianie wybrane nastrojowe kompozycje.

Po oficjalnej części wydarzenia, zebrani zapoznawali się z prezentowanymi fotografiami.

– To dla mnie innowacyjna wystawa ze względu na jej kompleksowość. Prezentowane są wypukłe zdjęcia ze specjalną fakturą i konturami. Do tego jest opis w brajlu i znak QR kodu prowadzący do audiodeskrypcji, która jest właściwie słuchowiskiem. Można tak poznać nie tylko szczegóły zdjęcia, ale też historię jego powstania. Jeżeli robione było ono gdzieś w terenie, to na nagraniu słychać plusk wody, dźwięk świerszczy, szum traw. Oddawało to klimat. Jako osoba słabowidząca, dopiero słuchając opisu, mogłam w pełni dowiedzieć się, co prezentuje zdjęcie. Dlatego takie kompleksowe udogodnienia pozwoliły mi zobaczyć, co dokładnie przedstawia fotografia. Z tego typu rozwiązaniem na wystawie spotkałam się po raz pierwszy. Dobrze, że Polski Związek Niewidomych angażuje się w działania z obszaru dostępności. To pokazuje, że jesteśmy potrzebni i że można korzystać z umiejętności i wiedzy naszych specjalistów, by czynić świat bardziej dostępnym – powiedziała Magdalena Orzeszko, wiceprezes Zarządu Głównego PZN i dyrektor Okręgu Wielkopolskiego PZN, która ekspozycję widziała na spotkaniu przed oficjalnym otwarciem.

Na wystawie znajdują się prace znanych na całym świecie fotografów, w tym wielokrotnie nagradzanego południowoafrykańskiego fotoreportera Brenta Stirtona, uznanego brazylijskiego fotoreportera Sebastião Salgado, czy zdobywcy nagrody Pulitzera − Muhammeda Muheisena. Każda z prac ukazuje różnorodne, istotne kwestie społeczne. Wśród poruszanych tematów znajdują się takie jak: zmiany klimatyczne, życie osób z niepełnosprawnościami, kryzysy humanitarne oraz transformacje, jakie zaszły w codziennym życiu.

– Najbardziej podobało mi się zdjęcie z wielorybem – białuchą arktyczną. Gdy patrzyłam na ten obraz jako osoba słabowidząca wydawało mi się, że są tam dwa różne zdjęcia. A okazało się potem, kiedy dotknęłam zdjęcia i wysłuchałam historii, że to jest pokazanie wieloryba w wodzie w jednej części, w drugiej – nad wodą. I pokazana jest relacja tego ssaka z człowiekiem. Takie przedstawienie świata fotografii naprawdę poszerza horyzonty – oceniła Aneta Wyrozębska.

− Wierzymy, że obraz ma niezwykłą moc wywoływania emocji i przekazywania opowieści, które czasem trudno wyrazić słowami. Dzięki tej wystawie sztuka wizualna, choć zazwyczaj postrzegana głównie zmysłem wzroku, staje się dostępna również za pomocą słuchu i dotyku – uważa Marcin Nocoń, Country Director, B2C z firmy Canon.
Wystawę „World Unseen” można oglądać bezpłatnie od 5 do 21 grudnia br. na terenie Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie przy ul. Wybrzeże Kościuszkowskie 37/39.

Serdecznie zapraszamy!

JR/Centrum Komunikacji PZN

Fot. KW, JR/Centrum Komunikacji PZN

Przedstawicielka Centrum Rehabilitacji PZN opowiada na wernisażu o wkładzie Polskiego Związku Niewidomych w wystawę.

 

 

Goście zapoznają się z pracami na wystawie.

 

 

Dłoń dotyka szczegółów fotografii, która przygotowana jest w technologii druku wypukłego.

Dłoń dotyka fotografii wypukłej.

 

Zdjęcie białego nosorożca w trzech formatach do odbioru różnymi zmysłami.