Treść artykułu

Ujęcie na palce, które układają klocki z symbolami dostępności

Wyrównywanie szans osób z niepełnosprawnościami. Powstanie nowa ustawa

Zostanie przygotowana nowa ustawa o wyrównywaniu szans osób z niepełnosprawnościami. 10 września w Ministerstwie Rodziny i Polityki Społecznej podpisano umowę o partnerstwie na rzecz realizacji projektu.

Celem projektu jest opracowanie ustawy o wyrównywaniu szans osób z niepełnosprawnościami. Ma ona umożliwić pełne wdrożenie Konwencji o prawach osób niepełnosprawnych, którą Polska ratyfikowała w 2012 roku.

– Teraz po prawie 10 latach przystępujemy do praktycznego wdrożenia tejże konwencji poprzez stworzenie projektu ustawy – mówił na konferencji Paweł Wdówik, pełnomocnik rządu ds. osób niepełnosprawnych. Jak podkreślił ustawa ma zmienić nie tylko sytuację osób z niepełnosprawnościami w Polsce, ale cały system postrzegania tej grupy obywateli.

– Mam tę niepowtarzalną możliwość przełączania się z bycia wiceministrem na bycie osobą z niepełnosprawnością i z tej perspektywy mogę powiedzieć, że jest to ogromna nadzieja i szansa, żeby stworzyć zapisy ustawowe porównywalne do tych najlepszych. Tych, które zdecydowanie kładą nacisk na prawa obywatelskie, prawa człowieka (…) – wskazał wiceminister Wdówik.

Projekt przewiduje analizę faktycznej sytuacji osób z niepełnosprawnościami – przegląd i analizę rozwiązań prawnych z zakresu wsparcia osób z niepełnosprawnościami, a także szerokie konsultacje społeczne z uwzględnieniem wszystkich zainteresowanych. To będą  m.in. osoby z niepełnosprawnościami i ich otoczenie, organizacje pozarządowe, partnerzy społeczni oraz przedstawiciele jednostek samorządu terytorialnego.

Ustawa o wyrównywaniu szans osób z niepełnosprawnościami będzie zawierała regulacje związane z niepełnosprawnością, nie znajdujące się w innych aktach prawnych. Celem ustawy będzie zapewnienie mechanizmów wsparcia zgodnych z Konwencją o prawach osób niepełnosprawnych.

Projekt jest realizowany w Partnerstwie z: Polskim Forum Osób z Niepełnosprawnościami, Fundacją Instytut Rozwoju Regionalnego, Uniwersytetem Warszawskim, Szkołą Główną Handlową, Fundacją Naukową Instytut Badań Strukturalnych. Liderem jest Biuro Pełnomocnika Rządu do Spraw Osób Niepełnosprawnych w MRiPS. Działania zaplanowano od września 2021 do października 2023 r.

Źródło: MRiPS