Treść artykułu

Wymiana młodzieży – 02/2016

W roku 2015 Polski Związek Niewidomych był partnerem w dwóch wymianach młodzieży. Jedna odbyła się we wrześniu w Bułgarii, a druga, na przełomie października i listopada w Finlandii.
W wymianach wzięły udział osoby z dysfunkcją wzroku, od 18 do 30 roku życia.

Zachęcamy do przeczytania fragmentów relacji z tych wymian; teksty w całości zostały opublikowane z magazynie PZN, Pochodni.

Zajęcia, w których uczestniczyliśmy podczas wymiany w Bułgarii były bardzo interesujące i na pewno w każdym z nas coś z nich pozostanie. Nie można również pominąć aspektu językowego, dzięki tej wymianie mogliśmy podszlifować swoje umiejętności. Wierzę, że przyjaźnie zawarte w tym czasie, będą dalej trwać.

Inicjatywy takie są niezwykle cenne, gdyż wnoszą bardzo dużo, aktywują młodych ludzi w dzisiejszym zglobalizowanym świecie. Kontakty zawarte przy tego typu inicjatywach są doskonałą bazą do ciągłego ulepszania życia osób z dysfunkcją wzroku. Wymiana doświadczeń i promowanie dobrych rozwiązań może tylko stanowić wartość dodaną dla całego środowiska.

Grzegorz, uczestnik wymiany w Bułgarii

Podczas wymiany uczestniczyliśmy w zajęciach teatralnych, prowadzonych profesjonalnie przez animatorkę z Finlandii i w warsztatach muzycznych, które przygotowywała nasza grupa. Uczyliśmy się m.in. śpiewać popularny kanon „Panie Janie” w różnych językach. W czasie wolnym chętni mogli pograć w Angry Birds. Jest to gra zespołowa bardzo popularna wśród tamtejszych niewidomych. Wykorzystuje się w niej piszczące gumowe kurczaki i zabawnie chrumkającą świnkę. Dzięki tym dźwiękom drużyna przeciwna szybciej może znaleźć lecącą w jej stronę zabawkę.

Organizatorzy wymiany zadbali również o to, byśmy choć troszkę poznali Finlandię. Zabrali nas do planetarium oraz na całodniową wycieczkę do Turku, gdzie najpierw zwiedzaliśmy zamek, który m.in. zamieszkiwała w XVI wieku przez kilka miesięcy Katarzyna Jagiellonka. Ona to sprowadziła widelce, które wcześniej nie były znane na tamtych terenach. Niektórych eksponatów znajdujących się w tym muzeum można było dotknąć.

Ania, uczestniczka wymiany w Finlandii.