Treść artykułu

Dziewczynka ogląda żyrafę, która jest za ogrodzeniem.

Wybierz się na wycieczkę do warszawskiego zoo

Czy Warszawski Ogród Zoologiczny jest dostępny dla osób z niepełnosprawnościami? Z myślą o potrzebach tych odbiorców stworzono ścieżkę edukacyjną z rzeźbami zwierząt, które można dotykać i w ten sposób poznawać świat natury. Są tam też dźwiękowe plany przestrzenne z nakładką tyflograficzną, można też zakupić przewodnik w Braille’u.

Podczas spaceru po ZOO nie sposób nie zauważyć pięknych rzeźb z brązu, przedstawiających zwierzęta. Rzeźby wraz z tabliczkami opisowymi w alfabecie Braille’a oraz dźwiękowe plany ZOO są elementem ścieżki ułatwiającej zwiedzanie ogrodu osobom niewidomym i słabowidzącym. Prezentowane rzeźby zostały wyłonione w ogólnopolskim konkursie, spośród kilkudziesięciu nadesłanych modeli. O tym, jak przebiega ta ścieżka i gdzie są rzeźby zwierząt można dowiedzieć się na stronie: https://zoo.waw.pl/dostepnosc.

Przy wejściach na teren ogrodu zoologicznego umieszczone są dźwiękowe plany ułatwiające nawigację po tym terenie. Posiadają one również specjalną nakładkę tyflograficzną, aby osoby z dysfunkcją wzroku mogły z nich korzystać. To nie wszystko, osoby niewidome mogą zakupić przewodnik wydany w alfabecie Braille’a w punkcie obsługi klienta.

Więcej na temat dostępności architektonicznej i innych udogodnień można przeczytać na stronie: https://zoo.waw.pl/dostepnosc. Warto wiedzieć o tym, że osoby z niepełnosprawnością oraz ich opiekunowie mają wstęp do ZOO za darmo (po okazaniu orzeczenia lub legitymacji). Jest tam też możliwość wypożyczenia wózka inwalidzkiego na czas wizyty w ogrodzie.

W warszawskim ZOO żyje ponad 12 000 zwierząt reprezentujących około 500 gatunków. Więcej o mieszkańcach m.in. o nosorożcu Kubie, gorylu Azizi, żółwiu Fredku czy hipopotamie Hugo, można znaleźć na stronie: https://zoo.waw.pl/wizyta-w-zoo/mieszkancy-zoo.

JR/Centrum Rehabilitacji PZN

Fot. Unsplash