Treść artykułu

Osoba w trakcie warsztatów wykonuje tworzy ceramikę

Wsparcie dla uczestników zawieszonych zajęć

W ramach nowego programu PFRON osoby z niepełnosprawnościami, które na skutek zamknięcia placówek rehabilitacyjnych nie mają możliwości korzystania z zajęć tam realizowanych, mogą ubiegać się o wsparcie pieniężne w kwocie 500 zł. 

Z tej pomocy mogą skorzystać osoby posiadające aktualne orzeczenie o stopniu niepełnosprawności (a w przypadku osób do 16. roku życia – aktualne orzeczenie o niepełnosprawności). Z programu mogą również skorzystać osoby, których niepełnosprawność potwierdzona została orzeczeniem wydanym przez lekarza orzecznika ZUS. Drugi warunek – dotyczy to uczestników zajęć w placówkach, które nie działały z powodu pandemii co najmniej pięć kolejnych dni roboczych.

W imieniu osób niepełnoletnich oraz ubezwłasnowolnionych częściowo lub całkowicie mogą wystąpić o wsparcie opiekunowie prawni.

Jak składać wnioski?
Wnioski można składać od 10 kwietnia do 4 września 2020 r., korzystając z platformy www.sow.pfron.org.pl lub pocztą – wysyłając wniosek w kopercie do Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie lub innej, wskazanej przez powiat jednostki.

Ewentualne pytania można zadać konsultantom infolinii PFRON: tel. 517 373 975 (godz. 9.00–20.00) lub tel. 22 581 84 10 (godz. 9.00–15.00) oraz infolinii SOW – tel. 800 889 777 (godz. 9.00–17.00).

Kto może skorzystać?
Ze świadczenia skorzystać mogą:

  • uczestnicy warsztatów terapii zajęciowej,
  • uczestnicy środowiskowych domów samopomocy,
  • podopieczni dziennych domów pomocy społecznej,
  • podopieczni placówek rehabilitacyjnych prowadzonych przez organizacje pozarządowe realizujące zadania zlecone ze środków PFRON (w tym dzieci i młodzież niepełnosprawna),
  • uczestnicy programów zatwierdzonych przez Radę Nadzorcza PFRON, którzy w ramach tych programów korzystają ze wsparcia udzielanego przez placówki rehabilitacyjne,
  • pełnoletni (od 18. do 25. roku życia) uczestnicy zajęć rewalidacyjno-wychowawczych,
  • pełnoletni (od 18. do 24. roku życia) wychowankowie specjalnych ośrodków szkolno-wychowawczych oraz specjalnych ośrodków wychowawczych.

Za jaki okres nie przysługuje świadczenie?

Świadczenie nie przysługuje za miesiąc, w którym nastąpiła wypłata dodatkowego zasiłku opiekuńczego, przyznanego w związku z ustawą o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19.
Więcej: https://www.pfron.org.pl/koronawirus/

Formularz wniosku o dofinansowanie w ramach Modułu III

Fot. Unsplash