Treść artykułu

Trzy rzędy ułożonych naprzemiennie banknotów o nominałach: 200, 100, 500, 20 i 10 zł.

Wsparcie dla organizacji pozarządowych i innych podmiotów ekonomii społecznej

Podmioty ekonomii społecznej mogą liczyć na wsparcie płynnościowe – poinformowało Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej. Resort zawarł umowę w tej sprawie z Bankiem Gospodarstwa Krajowego. Pieniądze, które trafią do organizacji społecznych, umożliwią np. sfinansowanie wynagrodzeń, opłacenie faktur za dostawy, podtrzymanie produkcji lub pokrycie innych kosztów działalności.

Do kogo skierowana jest pomoc?

Wsparcie dotyczy podmiotów ekonomii społecznej (PES). To m.in. spółdzielnie pracy, inwalidów i socjalne, centra integracji społecznej, kluby integracji społecznej, zakłady aktywności zawodowej, warsztaty terapii zajęciowej, organizacje pozarządowe i organizacje pożytku publicznego oraz organizatorzy wolontariatu prowadzący działalność gospodarczą, z której zyski wspierają realizację celów statutowych.

Nisko lub nieoprocentowane pożyczki

– Umowa jest jednym z elementów działań ministerstwa mających na celu walkę ze skutkami stanu epidemii COVID-19. Dzięki temu instrumentowi organizacje będą mogły skorzystać z nisko albo nawet w ogóle nieoprocentowanych pożyczek obrotowych. Środki na ten instrument pochodzą ze zwrotów z pożyczek udzielanych w Programie Kapitał Ludzki, realizowanym w latach 2007–2013 – powiedziała minister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak.

Bank Gospodarstwa Krajowego ma niebawem wybrać pośrednika finansowego, który będzie udzielał pożyczek podmiotom ekonomii społecznej.

Inne ułatwienia

Od marca zmieniły się zasady spłaty pożyczek dla PES. Wprowadzone zostały wakacje kredytowe i wydłużony okres spłaty. W przypadku trudnej sytuacji finansowej możliwe jest obniżenie oprocentowania do 0% na okres nie dłuższy niż 12 miesięcy.

Źródło: Informacja prasowa MFiPR