Treść artykułu

Starszy mężczyzna siedzi na ławce, obok niego stoi torba z zakupami. Mężczyzna ma na twarzy maseczkę, a na rękach rękawiczki.

Wracają godziny dla seniorów

Od 15 października wracają godziny dla seniorów. Oznacza to, że między 10:00 a 12:00 (prócz weekendów) zakupy w sklepach spożywczych, drogeriach i aptekach zrobią jedynie osoby powyżej 60. roku życia. W stosunku do wiosennych godzin dla seniorów zmieniono próg wiekowy, ponieważ wcześniej obowiązywały one od 65. roku życia.

Na konferencji, która odbyła się 10 października, premier Mateusz Morawiecki przedstawił kolejne metody walki z koronawirusem. Wśród nich znalazły się właśnie godziny dla seniorów. Dane statystyczne jednoznacznie pokazują, że osoby powyżej 60. roku życia są najbardziej narażone na hospitalizację, utratę zdrowia, a nawet życia. Dlatego tak ważne jest, aby seniorzy ograniczyli wychodzenie z domu – dotyczy to szczególnie osób nieaktywnych zawodowo powyżej 70. roku życia. Mimo wszystko premier apelował o nawiązywanie kontaktu z osobami starszymi, np. sąsiadami i oferowanie swojej pomocy w zakresie wyprowadzenia psa czy zrobienia zakupów, oczywiście z zachowaniem wszystkich wytycznych sanitarno-epidemiologicznych.

Jednocześnie przypominamy, że od 10 października cała Polska, z wyłączeniem poszczególnych powiatów i miast, znajduje się w żółtej strefie. O tym, z czym to się wiąże, można przeczytać w tej wiadomości: https://pzn.org.pl/obowiazek-noszenia-maseczek-a-osoby-niepelnosprawne/.

Fot. Pixabay