Treść artykułu

Mężczyzna i kobieta spacerują po parku, trzymając się za ręce. Oboje mają na twarzach maseczki ochronne.

Obowiązek noszenia maseczek a osoby niepełnosprawne

Od soboty, 10 października, cały kraj znajduje się w żółtej strefie. Pojawiły się też nowe obostrzenia, m.in. obowiązek noszenia maseczek ochronnych również na otwartych przestrzeniach. Tylko nieliczne grupy osób nie muszą się do niego stosować. Jak wygląda sytuacja w przypadku osób z dysfunkcją wzroku?

Jak możemy przeczytać w rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 7 sierpnia 2020 roku w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii, maseczki ochronnej nie muszą nosić osoby, które nie mogą zakrywać ust lub nosa z powodu:

  • całościowych zaburzeń rozwoju,
  • zaburzeń psychicznych,
  • niepełnosprawności intelektualnej w stopniu umiarkowanym, znacznym albo głębokim,

lub

  • osoby posiadające trudności w samodzielnym zakryciu lub odkryciu ust lub nosa.

Jednak według projektu nowelizacji przepisów grupa ta będzie zwolniona z obowiązku noszenia maseczki jedynie po przedstawieniu stosownego zaświadczenia. W przypadku nieprzestrzegania ustalonych zasad policja może wystawić mandat w wysokości do 500 zł. Podczas konferencji prasowej, która odbyła się 6 października, minister zdrowia Adam Niedzielski wraz z komendantem głównym policji zapowiedzieli zero tolerancji wobec osób, które nie przestrzegają obowiązku zasłaniania nosa i ust.

A co z osobami niepełnosprawnymi posiadającymi dysfunkcje słuchu lub wzroku? Czytając tekst rozporządzenia, można wywnioskować, że nie mają taryfy ulgowej. Może to jednak powodować szereg trudności: „Mimo pewnych niedogodności związanych z noszeniem maseczek ochronnych uważam, że osoby z dysfunkcją wzroku powinny je nosić. Obecna sytuacja w kraju jest poważna, nadrzędną sprawą powinno być więc dbanie o zdrowie swoje i innych. Tym bardziej w przypadku, kiedy osoba niewidoma musi czasem skrócić zalecany dystans społeczny, żeby uzyskać potrzebną pomoc” – mówi Rafał Kanarek, specjalista ds. dostępności Instytutu Tyflologicznego Polskiego Związku Niewidomych.

Od 10 października żółta strefa obejmuje cały kraj. O tym, z czym dokładnie to się wiąże, można przeczytać na stronie: https://www.gov.pl/web/koronawirus/roznice-w-regionalnych-obostrzeniach-dla-powiatow-czerwonych-i-zoltych-od-10-pazdziernika-2020-r.

O kolejnych zmianach mających związek z pandemią będziemy informować na bieżąco.

Ponadto zachęcamy do zapoznania się z artykułem na temat prawidłowego zakładania i zdejmowania maseczki: https://pzn.org.pl/glowny-inspektorat-sanitarny-radzi-jak-prawidlowo-nalozyc-i-zdjac-maseczke/.

Pełny tekst rozporządzenia znajduje się na stronie: https://dziennikustaw.gov.pl/D2020000135601.pdf.

Fot. Pixabay

 

DU/Centrum Komunikacji PZN