Włączenie na rynek pracy
„Włączenie wyłączonych” to projekt zainagurowany przez Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej. Jego celem jest przygotowanie rozwiązań i narzędzi aktywizujących zawodowo osoby z niepełnosprawnościami, umożliwienie im wejście na rynek pracy i kontynuację kariery zawodowej.
Wiceminister Paweł Wdówik mówił na konferencji prasowej, że wiele osób z niepełnosprawnością chce i może podjąć zatrudnienie. Zwrócił uwagę, że aktywność zawodowa tej grupy osób jest kluczowym zagadnieniem w rządowym dokumencie Strategia na rzecz Osób z Niepełnosprawnościami.
– Od 2018 roku wskaźnik zatrudnienia udało nam się podnieść do 30 proc., ale zależy nam, żeby był jeszcze wyższy – powiedział wiceminister – Projekt pomoże wypracować instrumenty wspierające osoby z niepełnosprawnościami na rynku pracy, ułatwi im zakładanie działalności gospodarczej i pomoże pracodawcom.
Podkreślił, że praca daje osobom z niepełnosprawnością niezależność materialną. Prócz tego biorcy świadczeń stają się płatnikami podatków, które można przeznaczyć np. na pomoc tym, którym niepełnosprawność uniemożliwia pracę.
Liderem projektu jest ministerstwo, a partnerami są: Polski Związek Głuchych, Polska Organizacja Pracodawców Osób Niepełnosprawnych i organizacja pozarządowa Stowarzyszenie „Czas Przestrzeń Tożsamość”.
Polski Związek Głuchych testuje Centrum komunikacji, pozwalające na uzyskanie informacji z rynku pracy za pośrednictwem tłumacza języka migowego oraz Bon na start – doraźny dodatek motywacyjny dla osób z niepełnosprawnością, które znalazły pracę.
Polska Organizacja Pracodawców Osób Niepełnosprawnych chce rozszerzyć doradztwo zawodowe dla zainteresowanych zatrudnieniem osób z niepełnosprawnościami, przygotowała projekt Bonu za włączenie i gwarancję zatrudnienia, służącą zatrzymaniu pracownika, który uzyskał orzeczenie o niepełnosprawności lub gdy ona się pogłębiła.
Stowarzyszenie „Czas Przestrzeń Tożsamość” będzie wspierać osoby z niepełnosprawnościami, które chcą założyć działalność gospodarczą, m.in. przez dostępne i elastyczne dotacje i wykorzystanie w tym celu asystencji osobistej. Inkubator przedsiębiorczości ma łączyć wyższe instytucje i środowiska mogące pomagać w uruchamianiu takiej działalności.