Treść artykułu

Lekarz robi badanie wzroku pacjentce

Więcej pacjentów zostanie przebadanych w Okobusie

Ministerstwo Zdrowia przeznaczyło dodatkowe środki na badania okulistyczne przeprowadzane w Okobusie, który przemieszcza się po miejscowościach województwa lubelskiego. Teraz z badań będzie mogło skorzystać dwa tysiące kolejnych pacjentów.

Badania przeprowadzane w Okobusie są ukierunkowane na wczesną diagnostykę cukrzycowego obrzęku plamki oraz retinopatii cukrzycowej. Z bezpłatnej diagnostyki mogą skorzystać dorośli pacjenci z cukrzycą lub stanem przedcukrzycowym z regionu Lubelszczyzny. Chorzy na badania są kierowani przez lekarzy rodzinnych.

Pierwotnie projekt zakładał przebadanie pięciu tysięcy osób. Teraz liczba pacjentów może wzrosnąć nawet do siedmiu tysięcy. Badania zostaną wykonane bezpłatnie.

Osoba chora na cukrzycę ma około 25-krotnie wyższe ryzyko utraty wzroku, niż jej zdrowy rówieśnik. Cukrzyca atakuje podstępnie − chory nie odczuwa bólu, zaczerwienienia oczu, a nawet pogorszenia widzenia. Powikłania oczne cukrzycy są przyczyną utraty widzenia wśród dorosłych. Warunkiem skutecznego leczenia jest wczesne rozpoznanie powikłań, zanim dojdzie do uszkodzenia wzroku.

W Okobusie wykonywane są badania: kolorowej fotografii dna oka, optycznej koherentnej tomografii (OCT) oraz angiografii optycznej tomografii (angioOCT). Badania są bezpieczne i bezbolesne. Wyniki obrazowe badań są przesyłane do oceny okulisty, posiadającego doświadczenie w leczeniu schorzeń siatkówki. Jeśli lekarz uzna, że konieczne będzie pełne badanie okulistyczne, wtedy lekarz rodzinny wystawi skierowanie do okulisty. Pacjenci będą mogli zarejestrować się na badanie w Katedrze i Klinice Okulistyki Ogólnej i Dziecięcej Uniwersytetu Medycznego w Lublinie.

Harmonogram trasy Okobusa i jego przystanków jest dostępny na stronie: https://www.gov.pl/web/okobus/harmonogram.

Projekt będzie realizowany do końca 2023 roku w oparciu o subwencję Ministerstwa Zdrowia.

Źródło: strona projektu