Treść artykułu

za stołem siedzi lekarz, widać tylko jego tors i ręce, nie widać głowy, ręce układa złożone nad papierowymi ludzikami, które stoją na stole i symbolizują rodzinę, za nimi papierowe serce

Więcej bezpłatnych leków dla seniorów i dzieci

Wczoraj ukazało się obwieszczenie Ministra Zdrowia w sprawie wykazu refundowanych leków. Wykaz bezpłatnych leków dla dzieci i młodzieży do 18 lat zawiera ponad 2 800 leków, a dla seniorów powyżej 65 lat prawie 3 800 medykamentów.

Z tego programu będzie mogło skorzystać niemal 16 mln osób. Lista refundowanych leków została powiększona, jak twierdzi Ministerstwo Zdrowia, dzięki zwiększeniu nakładów na ochronę zdrowia.

− Zaproponowane leki, które pojawiły się na opublikowanej liście bezpłatnych leków, to odpowiedź na najczęstsze choroby młodszych i starszych pacjentów. Dotyczy to chorób cywilizacyjnych, czyli cukrzycy, nadciśnienia, problemów kardiologicznych, czy tych związanych z układem oddechowym. Na liście znajdą się też niektóre antybiotyki, szczepionki, leki przeciwbólowe, przeciwreumatyczne, przeciwgrzybicze i przeciwbakteryjne – powiedziała minister Katarzyna Sójka w nagraniu telewizyjnym.

Wykaz bezpłatnych leków dla osób, które ukończyły 65 lat, a także dzieci i młodzieży do 18 lat udostępniony został na stronie: https://www.gov.pl/web/zdrowie/obwieszczenie-ministra-zdrowia-z-dnia-30-sierpnia-2023-r-w-sprawie-wykazu-refundowanych-lekow-srodkow-spozywczych-specjalnego-przeznaczenia-zywieniowego-oraz-wyrobow-medycznych-na-1-wrzesnia-2023-r?fbclid=IwAR3OfuEeQbE_x6hpnrYayEfKMWcs5DHuijTG5F5qC04Ll1VjsV0d4hJzQeE.