Treść artykułu

Czarno-białe zdjęcie. Kobieta ma zamknięte oczy. Na jej twarzy leżą ręce innej osoby.

„Widzimy nie tylko oczami” – stworzenie modelu koordynowanego wsparcia dla osób tracących wzrok w ich środowisku lokalnym

Projekt zakończył się w grudniu 2020 roku, ale z jego efektów możemy stale korzystać.

 • strona projektowa z aktualnymi materiałami: widzimy.pzn.org.pl
 • film instruktażowy. “Koordynowane wsparcie dla osób tracących wzrok”

  Film przybliża model koordynowanego wsparcia, przedstawia historie osób niewidomych i słabowidzących, pomoce optyczne, technologie czy możliwości rehabilitacyjne. Podkreśla rolę wsparcia psychologicznego i pomocy świadczonej przez jednostki Polskiego Związku Niewidomych oraz inne organizacje pozarządowe. Film można obejrzeć na YouTube. Jest też dostępny na stronie głównej Polskiego Związku Niewidomych w zakładce Multimedia

 • film “Zauważyć słabowidzących”

  Film pokazuje jakie problemy w załatwianiu spraw urzędowych mają osoby słabowidzące? Jakie są ich potrzeby? W jaki sposób można im pomóc? Skierowany jest głównie do pracowników instytucji samorządowych. Film można znaleźć zarówno na stronie Polskiego Związku Niewidomych (zakładka Multimedia), projektu widzimy.pzn.org.pl (zakładka Materiały filmowe), jak i na YouTube.

 • raport z realizacji projektu

  Zachęcamy także do lektury raportu z realizacji projektu “Widzimy nie tylko oczami”

 • poradnik dla osób zagrożonych utratą widzenia

  Poradnik znajduje się pod tym linkiem. Wszystkie materiały można również znaleźć na stronie projektowej, która pozostaje mimo zakończenia projektu.

 • “Widzimy nie tylko oczami” – stworzenie modelu koordynowanego wsparcia dla osób tracących wzrok w ich środowisku lokalnym. Projekt pilotażowy dla Wschodniego Mazowsza realizowany przez Instytut Tyflologiczny PZN. Zadanie dofinansowane ze środków z budżetu Województwa Mazowieckiego.

  Trzy logotypy: Polskiego Związku Niewidomych, Mazowieckiego Centrum Polityki Społecznej i Mazowsza.