Treść artykułu

Na stole znajduje się otwarty laptop, ktoś pisze na klawiaturze komputera.

Wiceminister Paweł Wdówik odpowiadał na pytania internautów

Pełnomocnik Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych uczestniczył wczoraj w rozmowie online, w której każdy mógł wziąć udział. Padło wiele pytań dotyczących m.in. zatrudnienia osób niepełnosprawnych, regulacji prawnych, usług asystenta, pomocy w samorządach.

Wideoczat został zorganizowany przez serwis informacyjny www.niepelnosprawni.pl. Poniżej zamieszczamy odpowiedzi wiceministra na istotne pytania zadane przez zainteresowanych.

Kiedy nastąpi ratyfikowanie przez Polskę protokołów fakultatywnych do Konwencji ONZ o prawach osób z niepełnosprawnościami? (Wtedy możliwe będzie składanie skarg do Komitetu Praw Osób Niepełnosprawnych przy ONZ).

– Spróbujmy zawalczyć, aby konwencja w jej rzeczywistym brzmieniu była naprawdę respektowana. Mówię to jako osoba niepełnosprawna, a nie jako polityk, członek rządu. Byłbym szczęśliwy, kiedy w najbliższych kilku latach osiągnęlibyśmy stan, kiedy konwencja będzie w pełni realizowana, bo miałbym poczucie, że żyję w zupełnie nowej rzeczywistości, w której czuję się pełnoprawnym obywatelem, a uwierzcie, nie zawsze się tak czuję. (…) Podpiszemy protokół, wtedy kiedy konwencja będzie w Polsce realizowana w 100 procentach – odpowiedział pełnomocnik.

Rynek pracy dla osób niepełnosprawnych

– Potrzebujemy nie tyle chronionego, co unormowanego i naprawdę otwartego rynku pracy. Ale także systemu aktywizującego, funkcjonującego gdzieś pomiędzy warsztatami terapii zajęciowej a zakładami aktywności zawodowej, gdzie osoby niepełnosprawne mogłyby znaleźć swoje miejsce, bez takiego stresu, że wymagania rynku pracy są dla nich nie do osiągnięcia. Jestem zdeterminowany, aby ten obszar został możliwie uproszczony i uporządkowany tak, aby służył osobom niepełnosprawnym – mówił Paweł Wdówik.

Z danych wynika, że 27 proc. osób niepełnosprawnych jest aktywnych zawodowo. To niski wskaźnik. Ponad 70 proc. osób niepełnosprawnych jest bierna zawodowo.

Asystent osoby niepełnosprawnej

– Program „Asystent Osobisty” nie wymagał od samorządów zaangażowania finansowego, a jednak niewiele samorządów po te pieniądze sięgnęło. Przygotowujemy program uzupełniający do tego rozwiązania, który będzie się opierał na organizacjach pozarządowych – tłumaczył wiceminister.

Kiedy rząd wznowi program dofinansowania do zakupu samochodu dla osób niepełnosprawnych?

– Mam poczucie, że samochody i mieszkania dla wielu osób niepełnosprawnych byłyby kluczem do normalności. Liczę na to, że kwestie te będą ujęte w nowych programach PFRON – odpowiedział wiceminister.

Dostępność strony internetowych banków

– Jak się oferuje usługę publiczną, to należy zapewnić jej dostępność. Jest już ustawa o zapewnianiu dostępności i to jest pierwszy poważny krok, który został wykonany. Myślę, że wkrótce będziemy podejmować działania, aby strony internetowe i zdalny dostęp do usług spełniał wszystkie kryteria dostępności – mówił Paweł Wdówik.

Czy są szanse na więcej psów przewodników dla osób niewidomych?

– Istnieje program finansowany z funduszy unijnych, którego celem jest opracowanie wystandaryzowanego programu szkolenia psów przewodników oraz wyszkolenie odpowiedniej liczby trenerów. To może służyć temu, aby liczba tych psów istotnie wzrosła.

Pełnomocnik mówił również o tym, że podejmuje prace w kierunku poprawy wybranych zapisów ustawy o 500 + dla niepełnosprawnych. Zajmuje się tematem reformy orzekania. Cały czas pracuje też nad rządową strategią na rzecz osób z niepełnosprawnościami. Do końca roku musi być stworzony ten dokument, aby można było potem korzystać z finansowania z Europejskiego Funduszu Społecznego.

W trakcie rozmowy Paweł Wdówik poinformował również, że wszystkie zainteresowane osoby mogą osobiście się z nim spotkać i przedstawić swoją sprawę. Jest to możliwe w pierwszy i trzeci poniedziałek miesiąca o godzinie 15:00. Wcześniej należy potwierdzić spotkanie telefonicznie, dzwoniąc do biura.

Źródło: Wideoczat zorganizowany przez serwis www.niepelnosprawni.pl