WBU z okazji Międzynarodowego Dnia Psa Przewodnika
Światowa Unia Niewidomych (WBU) dołączyła do obchodów Międzynarodowego Dnia Psa Przewodnika – w tym roku odbędzie się on w środę 29 kwietnia.
Międzynarodowy Dzień Psa Przewodnika obchodzony jest co roku w ostatnią środę kwietnia. Święto ma na celu pokazanie opinii publicznej, jak wielką rolę odgrywają psy przewodniki w życiu osób z niepełnosprawnością wzroku. Dzięki nim osoba niewidoma staje się bardziej samodzielna, pewna siebie, może bezpiecznie się przemieszczać i podróżować.
W czasach pandemii, gdy konieczne jest przestrzeganie zaleceń dotyczących dystansu społecznego, osoby z dysfunkcją wzroku są w jeszcze trudniejszej sytuacji niż zazwyczaj, często zmuszone są do pozostawania w domu i nie mają dostępu do podstawowych usług. Tym bardziej więc istotne jest, by były niezależne i samodzielne, gdy konieczna jest choćby wizyta w sklepie czy zwykły spacer. Tu właśnie ogromną rolę odgrywają psy przewodniki – dzięki wiernym czworonogom, nawet w tej kryzysowej sytuacji możliwy jest kontakt z ludźmi i zapewnienie realizacji podstawowych potrzeb.
WBU nie przestaje naciskać na rządy i instrumenty polityki społecznej, aby wszędzie wdrożone zostały odpowiednie przepisy zapobiegające dyskryminacji osób z psami przewodnikami w przestrzeni publicznej. Jednocześnie, Unia przypomina, że choć nie ma dowodów na to, by zwierzęta mogły zarażać koronawirusem, mogą one przenosić cząsteczki wirusa na swojej sierści, nosie czy pysku. Ich właściciele lub osoby się nimi opiekujące powinny więc wyjątkowo dbać o higienę, często myć ręce i nie dopuszczać do głaskania psów przez obce osoby.
W czasie, gdy świat próbuje radzić sobie z efektami pandemii i pokonać chorobę, WBU podkreśla, że dalej będzie mówić w imieniu swoich członków. Jej celem jest dbanie o to, by zapewnić osobom z niepełnosprawnościami, szczególnie niewidomym i słabowidzącym, przestrzeganie ich praw, które gwarantuje im Konwencja Praw Osób Niepełnosprawnych, a także dopilnowanie, by rządy i instytucje publiczne nadal starały się osiągać Cele Zrównoważonego Rozwoju.