Treść artykułu

Grafika. Postać osoby niewidomej w centrum, a dookoła inne postacie

Warszawskie urzędy bardziej dostępne dla niewidomych

Z myślą o tych osobach niewidomych i słabowidzących w warszawskich urzędach i instytucjach publicznych zamontowano tabliczki informacyjne w brajlu i z możliwością odczytania ich w systemie NFC. Ułatwi to osobom z dysfunkcją narządu wzroku samodzielne poruszanie się po obiekcie.

Wprowadzone w warszawskich urzędach rozwiązania to: oznaczenia pomieszczeń z kontrastowym napisem, opisem w brajlu lub możliwością odczytu z wykorzystaniem nowych technologii (NFC).

– Możliwość i łatwość zdobycia samodzielnie informacji o lokalizacjach i przeznaczeniu poszczególnych pomieszczeń jest jednym z kluczowych warunków dostępności obiektu dla osób niewidomych i słabowidzących. Dla tej grupy użytkowników ważna jest też powtarzalność rozwiązań. Stąd też wdrożenie oznaczeń pomieszczeń (…) w tak wielu miejskich obiektach równocześnie jest wartością dodaną projektu – powiedziała Donata Kończyk, pełnomocniczka Prezydenta m.st. Warszawy ds. dostępności.

Ze środków przeznaczonych na realizację projektu zostały wykonane 6733 tabliczki, które stworzą spójny system oznakowania pomieszczeń w budynkach: wszystkich urzędów dzielnic, biur Urzędu m.st. Warszawy w 14 lokalizacjach oraz w 53. jednostkach, w tym: 7 bibliotekach, 17 ośrodkach i domach kultury, 20 instytucjach zajmujących się pomocą społeczną i 9 ośrodkach sportu i rekreacji.

Tabliczki wykonane zostały ze środków z budżetu obywatelskiego na rok 2021, w ramach realizacji projektu obywatelskiego „Świadomy niewidomy – oznakowanie w alfabecie Braille’a w całej Warszawie”.

Źródło: UMW