Treść artykułu

Zdjęcie oka ludzkiego.

Warszawski Szpital Okulistyczny rozpoczyna terapię genową pierwszego pacjenta z suchym AMD

Terapia genowa suchego AMD jest unikalna w skali kraju. To szansa dla osób zmagających się z suchą postacią degeneracji plamki żółtej związanej z wiekiem, dla których do tej pory nie było żadnego leczenia. Terapia prowadzona jest w ramach badania klinicznego.

Nabór pacjentów do badania trwa. W programie mogą wziąć udział osoby, które mają minimum 60 lat, zdiagnozowane suche AMD i dotychczas nie były poddawane leczeniu anty-VEGF.

AMD to poważna choroba oczu, pojawiająca się z wiekiem. Polega na zwyrodnieniu plamki żółtej, poprzez degenerację komórek nerwowych odpowiedzialnych za centralne widzenie i może prowadzić nawet do całkowitej utraty wzroku. Samo AMD występuje w dwóch postaciach: suchej i mokrej, czyli wysiękowej. Suche AMD jest znacznie częstsze i niestety, do tej pory, nie zarejestrowano leku mogącego zwalczyć tę chorobę.

Terapia genowa prowadzona w Warszawskim Szpitalu Okulistycznym może dać nadzieję pacjentom zmagającym się z suchym AMD i jego zaawansowaną formą − zanikami geograficznymi. Terapia podawana jest w formie iniekcji doszklistkowej. To innowacyjne rozwiązanie stosowane tylko w nielicznych placówkach.

Informacje:

Warszawski Szpital Okulistyczny, Biuro Badań Klinicznych

Telefon: 512 082 276