Treść artykułu

Plan przestrzeni, tyflografika

Warszawa ma standardy

Urząd Miasta Warszawy prowadzi kampanię informacyjno-promocyjną na temat dostępności architektonicznej. Wprowadzone standardy dostępności architektonicznej w stolicy zawierają wymagania projektowania i modernizacji przestrzeni publicznych i budynków użyteczności publicznej. Przestrzeganie tych zapisów jest obowiązkowe.

W Warszawie działa zespół ds. dostępności, a w dzielnicach powołani są koordynatorzy dostępności. Przeprowadzony był też cykl szkoleń dotyczących tej tematyki. Wprowadzono również jakiś czas temu standardy dostępności architektonicznej.

− Dość jasnym jest oczekiwanie, aby Warszawa była miastem bez barier, zaplanowanym uniwersalnie. Po prostu − aby była dostępna dla wszystkich mieszkańców, w tym osób z niepełnosprawnościami, seniorów, opiekunów z małymi dziećmi czy kobiet w ciąży. Realizacja tego wydawałoby się prostego celu to jednak mozolna praca, która powinna być prowadzona według spójnych kryteriów i parametrów. Właśnie dlatego wprowadziliśmy standardy dostępności – powiedziała Donata Kończyk, pełnomocnik prezydenta m.st. Warszawy ds. dostępności.

Po pięciu latach obowiązywania standardów zdecydowano o wprowadzeniu zmian niektórych przepisów prawnych, aby wzmocnić ich stosowanie. Dotyczą one m.in. sporządzenia opisu dostępności projektowanego obiektu miejskiego oraz obowiązku uzgadniania nowych projektów miejskich z pełnomocnikiem Prezydenta m.st. Warszawy ds. dostępności.

Dla każdego z zaleceń wynikających ze standardów opracowane zostały karty informacyjne, które w sposób graficzny i tekstowy pokazują najważniejsze wymagania i wytyczne, jakie powinny zostać spełnione, aby inwestycja była dostępna dla wszystkich.

W ramach kampanii informacyjno-promocyjnej „Warszawa ma standardy” m.in. opublikowano w mediach animowane filmy promujące dostępność architektoniczną, a w prasie branżowej informacje merytoryczne.

Więcej informacji na temat standardów dostępności Warszawy znajduje się na stronie: https://wsparcie.um.warszawa.pl/dostepnosc-architektoniczna

Źródło: Urząd Miasta Warszawy