Treść artykułu

Lekarz i pacjentka w trakcie zabiegu okulistycznego

W szpitalu w Olsztynie przeszczepia się rogówki

W październiku i listopadzie odbyły się pierwsze w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Olsztynie zabiegi przeszczepu rogówki. Do tej pory takie procedury były niedostępne w publicznych placówkach medycznych w tym regionie. To istotny zabieg dla pacjentów z dysfunkcją wzroku, bo poprzez poprawę przejrzystości rogówki zwiększa się ostrość widzenia.

Pierwszy zabieg odbył się 16 października i był przeprowadzony przez prof. Marka Rękasa z Kliniki Okulistycznej Wojskowego Instytutu Medycznego w Warszawie, w asyście dr. n. med. Janusza Pieczyńskiego, koordynatora Oddziału Klinicznego Okulistycznego WSS. Wykonano wtedy przeszczep drążący pełnej grubości. Taki zabieg przeprowadza się w przypadku trwałego przymglenia rogówki, obejmującego prawie całą jej grubość. Przeszczepiono od dawcy płatek rogówki pełnej grubości, a potem wszczepiono w uprzednio przygotowaną lożę rogówki pacjenta.

Kolejne dwa przeszczepy, też pod kierunkiem prof. Marka Rękasa, z udziałem okulistów ze szpitala wojewódzkiego, przeprowadzono 13 listopada. Oprócz przeszczepu drążącego wykonano także przeszczep warstwowy tylny, który stosuje się w przypadkach płytkiego uszkodzenia miąższu rogówki lub niewydolności warstwy śródbłonka. Operacje zapoczątkowały wprowadzenie nowej procedury, z której chorzy z regionu Warmii i Mazur będą mogli teraz korzystać.

Źródło: WSS w Olsztynie
Fot. Shutterstock