Treść artykułu

Palce dotykają tekstu zapisanego w brajlu.

Urządzenie, które tłumaczy tekst na alfabet brajla

Dzięki użyciu specjalnego wyświetlacza można przetłumaczyć tekst książki na alfabet brajla. Urządzenie, które wykorzystuje sztuczną inteligencję, skonstruowali studenci Politechniki Krakowskiej. Produkt może być przydatny w trakcie nauki brajla, a także mieć zastosowanie w codziennym życiu osób niewidomych.

Wyświetlacz brajla z systemem przetwarzania znaków i rozpoznawania tekstu opracowali Bartłomiej Szostak i Hubert Orlicki z Wydziału Inżynierii Elektrycznej i Komputerowej Politechniki Krakowskiej, a ich promotorem był dr. inż. Tomasz Makowski. Urządzenie ma zamontowaną kamerę, która gromadzi w czasie rzeczywistym, obraz tekstu do przetłumaczenia. A następnie przy wsparciu algorytmów m.in. sztucznej inteligencji, wyświetla układ wypustek tłumaczących obraz na alfabet brajla. Przetłumaczony tekst jest wyświetlany od lewej do prawej strony na wyświetlaczu brajlowskim. Niewielka skrzyneczka wyświetlacza kryje w sobie liczne moduły, połączone w sprawne działający mechanizm. Sercem urządzenia jest mikrokomputer.

Tanie urządzenie do samodzielnego użytku

Studencki projekt kosztował 1000 zł, a jest już na 6. poziomie gotowości technologicznej (TRL). Tani prototyp urządzenia jest rozwijany tak, by mógł trafić do szerszego grona użytkowników. Twórcy chcą, żeby stał się tanim urządzeniem do samodzielnego użytku dla osób niewidomych. Szacują, że potrzeba na to około 2 lat.

Pomysły na potrzebne modyfikacje zrodziły się dzięki konsultacjom. Młodzi konstruktorzy chcieliby np. ulepszyć design i ergonomię urządzenia, rozszerzyć jego możliwości tak, by umiało odczytać formaty PDF, czy skanować etykiety produktów spożywczych.

Po odpowiednim ulepszeniu wyświetlacz znalazłby, nie tylko zastosowanie w codziennych sytuacjach, mógłby być także na wyposażeniu bibliotek, szkół i przedszkoli, we wszystkich miejscach, w których uczy się czytania liter brajlowskich. W tego typu placówkach przydatna byłaby np. funkcja wyświetlania dowolnego wyrazu lub litery na urządzeniu.

Źródło: serwis Nauka w Polsce