Treść artykułu

Wykład na uczelni

Uniwersytet Śląski – dostępny, uniwersalny, otwarty

Na Uniwersytecie Śląskim zainaugurowano projekt „DUO”, czyli uczelnia dostępna, uniwersalna i otwarta. Projekt będzie się składał z sześciu różnych działań, wśród których znalazło się np. stworzenie aplikacji mobilnej ułatwiającej poruszanie się po terenie uczelni.

Realizacja projektu pozwoli na wdrożenie nowatorskich rozwiązań, które przyczynią się do zwiększenia dostępności i uniwersalności Uniwersytetu Śląskiego. Na program przeznaczono ponad 14,5 mln zł, zadania będą realizowane do końca września 2023 r. Obecnie trwają procedury pozwalające wyłonić wykonawców.

Co ważne, założeniem programu nie jest wprowadzenie tzw. pozytywnej stygmatyzacji osób niepełnosprawnych, ale działania takie, którym mogą służyć wszystkim osobom z różnego rodzaju potrzebami. Program zakłada współpracę w ramach grup roboczych ekspertów zewnętrznych, pracowników uczelni i studentów z niepełnosprawnościami. Zadania zostały podzielone na 6 obszarów.

Obszar 1. Podnoszenie kompetencji kadr z zakresu dostępności. Tu planowane są szkolenia oraz wizyty szkoleniowo-studyjne.

Obszar 2. Zmiany organizacyjne. Wypracowane zostaną m.in instrukcje dostosowania programów kształcenia na UŚ do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.

Obszar 3. Udoskonalenie procesu kształcenia. Kluczowe zadanie to utworzenie „Centrum wsparcia z zakresu dostępności”, z którego będą korzystać wszyscy pracownicy.

Obszar 4. Zwiększenie dostępności uczelni. Utworzenie w 20 budynkach „Pokojów wyciszeń”, gdzie będą mogli się udać studenci mający trudności w uczestniczeniu w zajęciach z grupą. Za pomocą streamingu będą mogli uczestniczyć w zajęciach „zdalnie”. W ramach tego obszaru zostaną także wykonane prace w zakresie zwiększenia dostępności architektonicznej budynków.

Obszar 5. Wprowadzenie technologii wspierających zwiększających samodzielność. Na szczególną uwagę zasługuje „Mobilna Aplikacja Pomocowa”, która będzie zawierać najistotniejsze informacje związane z dostępnością oraz tzw. Panic Button umożliwiający wezwanie grupy interwencyjnej w sytuacji zagrożenia. Utworzony zostanie także „System Wewnętrznej Nawigacji” ułatwiający poruszanie się po budynkach i bezpośrednim otoczeniu uczelni.

Obszar 6. Utworzenie „Centrum Projektowania Uniwersalnego”, które pozwoli wykorzystać zdobytą wiedzę, by wszystkie przyszłe działania były dostępne dla wszystkich grup odbiorców, niezależnie od ich potrzeb i możliwości.

„DUO – Uniwersytet Śląski uczelnią dostępną, uniwersalną i otwartą” to projekt współfinansowany w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój, działanie 3.5 Kompleksowe programy szkół wyższych.

Źródło: Uniwersytet Śląski