Treść artykułu

Niewidomy mężczyzna wsiada do tramwaju

Ułatwienia w podróżowaniu dla osób niewidomych w Częstochowie

Specjalne piloty do wywoływania głosowych komunikatów z tablic Systemu Informacji Pasażerskiej ułatwią podróż po mieście osobom niewidomym i słabowidzącym. Blisko 1000 takich urządzeń trafi do osób potrzebujących, a ich dystrybucją zajmie Koło Polskiego Związku Niewidomych w Częstochowie przy wsparciu Tomasza Tyla, społecznego rzecznika osób z niepełnosprawnościami.

Zasada działania pilotów polega na zdalnym wywołaniu komunikatu głosowego nadawanego z poziomu danej tablicy informacyjnej (będzie to również możliwe, gdy ktoś fizycznie wciśnie przycisk znajdujący się na słupie każdej tablicy). Informacje, jakie można będzie uzyskać, to m.in. rzeczywisty czas przyjazdu autobusu czy tramwaju na przystanek, ewentualnie inne komunikaty o organizacji komunikacji miejskiej, w tym o potencjalnych utrudnieniach i zagrożeniach.

Zdalne urządzenia będą wykorzystywane przy 50, funkcjonujących od ubiegłego roku, tablicach świetlnych umieszczonych na kluczowych przystankach autobusowych i tramwajowych (w tym przy trzech centrach przesiadkowych, które wkrótce zostaną oddane do użytku). Piloty trafią do niemal tysiąca mieszkańców z dysfunkcją wzroku.

Przekazanie pierwszych pilotów nastąpiło 20 stycznia br. podczas spotkania prasowego z prezydentem miasta. W spotkaniu, uczestniczyli reprezentanci środowiska osób niewidomych i niedowidzących wraz z Iloną Juszczyk, kierownikiem częstochowskiej delegatury Polskiego Związku Niewidomych.

Źródło: UM Częstochowa

Fot. Shutterstock