Treść artykułu

Widok na dłoń, która układa klocki z ikonką osoby z niepełnosprawnością oraz klocki z innymi symbolami.

Ujednolicenie ulg komunikacyjnych. Działania PZN

Polski Związek Niewidomych wystosował pismo do Ministerstwa Infrastruktury w sprawie prac nad ujednoliceniem ulg komunikacyjnych. Ministerstwo odpowiedziało, że rozpoczęto prace dotyczące systemu ustawowych ulg komunikacyjnych, które mają zmierzać do uproszczenia mechanizmów jego funkcjonowania, a nie zmiany grup beneficjentów, czy ograniczenia środków i rodzajów transportu, w których ulgi przysługują. Po wstępnym opracowaniu projektu zostanie on zaprezentowany stronie społecznej w ramach opiniowania i konsultacji społecznych.

Pismo wysłane przez Polski Związek Niewidomych do Departamentu Transportu Kolejowego Ministerstwa Infrastruktury:

Dzień dobry,

Polski Związek Niewidomych otrzymuje wiele pytań ze strony naszych członków, osób z problemami wzroku oraz z jednostek PZN dotyczących powołania w Ministerstwie Infrastruktury zespołu do spraw wykluczenia transportowego, którego jednym z zadań ma być ujednolicenie ulg komunikacyjnych. Czy jest możliwość włączenia PZN do prac nad ewentualnymi zmianami lub przekazania postulatów środowiska osób niewidomych?

Nasi członkowie są zaniepokojeni i dopytują nas, czy wiąże się to ze zmianami aktów prawnych, czyli:

  • Ustawy z dnia 20 czerwca 1992 r. o uprawnieniach do ulgowych przejazdów środkami publicznego transportu zbiorowego (Dz.U. z 2018 r. poz. 295 ze zm.),
  • Rozporządzenia Ministra Infrastruktury i Budownictwa z dnia 20 kwietnia 2017 r. w sprawie rodzajów dokumentów poświadczających uprawnienia do korzystania z ulgowych przejazdów środkami publicznego transportu zbiorowego (Dz.U. z 2017 r. poz. 81 ze zm.).

Będziemy wdzięczni za otrzymanie odpowiedzi, jakich zagadnień dotyczą podjęte prace.

Z poważaniem
Elżbieta Oleksiak
Kierownik Centrum Rehabilitacji w Instytucie Tyflologicznym PZN

Odpowiedź z Ministerstwa Infrastruktury:

Szanowna Pani,

odpowiadając na Pani prośbę przekazaną drogą elektroniczną, odnoszącą się do prac powołanego Zespołu Eksperckiego do spraw przeciwdziałania wykluczeniu komunikacyjnemu, Ministerstwo Infrastruktury informuje, że celem tego Zespołu jest przede wszystkim rewizja przepisów:

  • ustawy z dnia 16 grudnia 2010 r. o publicznym transporcie zbiorowym (Dz.U. z 2023 r. poz. 2778 ze zm.) oraz
  • ustawy z dnia 16 maja 2019 r. o Funduszu rozwoju przewozów autobusowych o charakterze użyteczności publicznej (Dz.U. z 2024 r. poz. 402),

zmierzająca do zniwelowania wykluczenia komunikacyjnego.

Zespół nie zajmował się zmianami systemu uprawnień do ustawowych ulg przejazdowych i zgodnie z treścią obecnie obowiązującego zarządzenia Ministra Infrastruktury Zespół jest umocowany do funkcjonowania do końca marca 2025 roku, przy czym nie można wykluczyć ewentualnego przedłużenia tego terminu.

Niezależnie od prac ww. Zespołu w Ministerstwie Infrastruktury rozpoczęte zostały prace dotyczące systemu ustawowych ulg komunikacyjnych, które mają zmierzać do uproszczenia mechanizmów jego funkcjonowania, a nie zmiany grup beneficjentów czy ograniczenia środków i rodzajów transportu, w których te ulgi przysługują (rolą ministra właściwego do spraw transportu nie jest bowiem przesądzanie o grupach pasażerów i zakresie ich uprawnień do ustawowych ulg – jest to zadanie Rządu realizowane w szczególności przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej).

Po wstępnym opracowaniu przez resort infrastruktury stosownego projektu, na etapie międzyresortowych prac legislacyjnych, zostanie on zaprezentowany stronie społecznej w ramach opiniowania i konsultacji społecznych.

Z poważaniem
Naczelnik Wydziału Wspierania Podmiotów i Pomocy Publicznej
Departament Budżetu, Ministerstwo Infrastruktury