Treść artykułu

Prelekcja w trakcie spotkania podsumowującego projekt

Turystyka dla każdego, w tym dla osób z niepełnosprawnością

O tym, jak tworzyć ofertę turystyczną, tak aby była ona atrakcyjna dla wszystkich grup klientów mówiono na spotkaniu podsumowującym europejski projekt „Access IT”. Przedstawiono też praktyczne wskazówki i narzędzia dla właścicieli obiektów turystycznych pomagające im stworzyć dostępne miejsca.

Dla osób z niepełnosprawnością podróżowanie to przełamywanie barier i przezwyciężanie oporów związanych z wyjściem z domu, a także sprawdzenie swoich możliwości. Jest to forma rehabilitacji społecznej. Dostępna turystyka to taka, która odpowiada na potrzeby różnych grup m.in. osób z niepełnosprawnościami, seniorów, kobiet w ciąży. Opiera się ona na filozofii uniwersalnego projektowania, czyli stworzenia środowiska dogodnego dla wszystkich grup klientów, bez konieczności dodatkowej adaptacji. Dostępna turystyka stawia określone wymagania dla właścicieli obiektów turystycznych.

Jako przykład atrakcji turystycznej, gdzie już na etapie tworzenia skupiono się na dostępności, przedstawiono Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku otwarte w 2020 r. Instytucja ma udogodnienia dla osób z różnymi niepełnosprawnościami. Osoby niewidome i słabowidzące mogą liczyć na: audiobook ułatwiający zwiedzanie, ścieżki dotykowe w budynku głównym, windy z systemem głośnomówiącym, makietę dotykową wystawy stałej, możliwość wejścia do środka z psem asystującym.

W trakcie spotkania zaprezentowano również film, na którym twórcy blogu „Robimy podróże” dzielą się informacjami ze swoich podróży, przekazują informację, które noclegi i atrakcje turystyczne mają udogodnienia dla osób z niepełnosprawnościami. Z blogiem można zapoznać się na stronie: https://robimypodroze.pl/.

W ramach projektu „Access IT” powstały następujące materiały:

  • raport o ofercie dostępnej turystyki stworzony na podstawie badań przeprowadzonych w kilku krajach,
  • studia przypadków turystyki dostępnej, czyli konkretne pensjonaty i inne miejsca oferujące taką możliwość (materiały wideo umieszczono na kanale YouTube),
  • narzędzia internetowe, które zawierają wskazówki dla przedsiębiorców, jak tworzyć dostępną ofertę turystyczną.

Z publikacjami można zapoznać się na stronie: http://accessitpro.eu/pl/strona-glowna/#outputs.

Projekt „Access IT” jest realizowany w ramach programu Erasmus+ przez Molise verso il 2000 scrl, European Federation of Rural Tourism, European Center for Quality, European Network for Accessible Tourism, Universitat Autònoma de Barcelona oraz Społeczną Akademię Nauk.

Filmy znajdują się na kanale YouTube: https://www.youtube.com/watch?v=Kt_ljnf3Y0I oraz https://www.youtube.com/watch?v=wVwfGYR19wQ.

 

JR/Centrum Komunikacji PZN