Treść artykułu

kobieta napawa się pięknem lasu

Turystyka bez barier

Rozpoczyna działalność ogólnopolska sieć łącząca osoby i podmioty, które działają w obszarze turystyki dla osób z niepełnosprawnościami oraz świadczą opiekę wytchnieniową. Projekt „Połączą nas góry” ma służyć wymianie doświadczeń, inicjowaniu współpracy i aktywnego dialogu.

Inicjatywa powołująca Ogólnopolską Sieć Rzecznictwa Turystyki Wytchnieniowej ma na celu zwrócenie uwagi na to, że możliwe jest postrzeganie turystyki osób z niepełnosprawnościami i opieki wytchnieniowej jako jednego, uniwersalnego produktu.

Wiceminister zaznaczyła, że poprawa niezależności funkcjonowania osób ze szczególnymi potrzebami także w zakresie wypoczynku, rekreacji i aktywnego spędzania wolnego czasu to istotny element rządowego Programu Dostępność Plus.

− Chcemy, aby co najmniej 100 km szlaków turystycznych i 10 schronisk górskich stało się dostępnych dla osób z niepełnosprawnościami − powiedziała  Małgorzata Jarosińska-Jedynak.

Wśród inicjatyw realizowanych przy wsparciu Programu Dostępność Plus, wiceminister wymieniła: „Schronisko bez barier”, „Dostępność ponad barierami” oraz „Obszar chroniony, obszar dostępny”. W ramach tych działań likwidowane są bariery architektoniczne, szkoleni są przewodnicy i kadry w zakresie świadczenia usług dla osób z różnymi niepełnosprawnościami.

Źródło: MFiPR