Podsumowanie turnusu w Laskach
Tradycyjnie, tuż po zakończeniu roku szkolnego rozpoczął się w Laskach turnus usprawniająco-rekreacyjny dla dzieci niewidomych i słabowidzących, zorganizowany przez Polski Związek Niewidomych we współpracy z Towarzystwem Opieki nad Ociemniałymi.
Uczestniczyło w nim 24 dzieci w wieku od trzech do dwunastu lat wraz z rodzicami, opiekunami i rodzeństwem.
Wykwalifikowaną kadrę turnusu stanowili głównie tyflopedagodzy zatrudnieni w Ośrodku Szkolno-Wychowawczym dla Dzieci Niewidomych w Laskach. Zajęcia odbywały się w wyposażonych w pomoce dydaktyczne i optyczne salach szkoły podstawowej, przedszkola, biblioteki i innych.
W czasie dwutygodniowego turnusu dzieci brały udział w wielu specjalistycznych zajęciach, dostosowanych do ich potrzeb i możliwości, m.in. w zajęciach edukacyjnych, terapii widzenia, orientacji przestrzennej oraz bezpiecznego i samodzielnego poruszania się, zajęciach z czynności życia codziennego, w rehabilitacji ruchowej, jak również w terapii logopedycznej i psychologicznej.
Dzieci uczestniczyły też w zajęciach ceramicznych, sportowych, z elementami metody Weroniki Sherborne, oraz muzyczno-ruchowych. Dużą radość sprawiała dzieciom hipoterapia, dogoterapia i zajęcia na basenie. Przez cały czas dopisywała nam słoneczna pogoda, chętnie używano więc rowerów i tandemów. Odbyła się również zorganizowana przez pana Adama wycieczka na tandemach na Polanę Jakubów.
W pierwszym tygodniu pani Basia poprowadziła cykl zajęć integracyjnych, dzieci i ich rodzeństwo mogli lepiej się poznać, pobawić się w Indian, pograć w różne gry planszowe i nie tylko, a także rywalizować ze sobą w teleturnieju „Jaka to melodia”.
Miło nam było gościć Zespół Wiśniewscy Brothers – duet muzyczny dwóch niewidomych braci – Adama i Krzysztofa Wiśniewskich, którzy wystąpili z pięknym recitalem, a także dali budujące świadectwo bycia niewidomym.
W sobotę w całych Laskach pięknie pachniało, siostra Olga w przedszkolu, a pani Basia w szkole wraz ze wszystkimi, małymi i dużymi, piekły smaczne i aromatyczne ciasteczka.
Podczas turnusu dla rodziców organizowano konsultacje ze specjalistami. Szczególnie wartościowe dla opiekunów niepełnosprawnych dzieci było spotkanie z psychologiem, panem Jackiem Kielinem. Poprowadził on wykład: „Jak rozmawiać ze swoim dzieckiem”, następnie wszyscy zainteresowani rodzice mieli możliwość indywidualnych konsultacji ze specjalistą.
Odbyły się także dwa spotkania z niewidomymi absolwentami Lasek: panem Pawłem Wdówikiem i jego rodziną oraz z panem Damianem Reśkiewiczem. Obydwaj pokazali nowoczesne technologie ułatwiające funkcjonowanie i wykonywanie wielu czynności osobom z dysfunkcją wzroku.
Również rodzeństwo dzieci przebywających na turnusie miało swoje warsztaty „Jak niewidomy poznaje świat”, które cieszyły się bardzo dużym zainteresowaniem.
Odbyły się także dwie wycieczki. Jedna – do Łazienek Królewskich, gdzie odwiedziliśmy Starą Oranżerię, poznaliśmy najważniejsze dzieła z kolekcji rzeźb Stanisława Augusta i samodzielnie zrobiliśmy odlew z gipsu w królewskiej formierni, a młodsze dzieci wraz z przewodnikiem udały się na spacer dydaktyczny po Królewskich Ogrodach, poznając jego faunę i florę. Na zakończenie wycieczki w cieniu drzew posłuchaliśmy fragmentu Koncertu Chopinowskiego. Udaliśmy się też do Centrum Nauki Kopernik, gdzie każdy szukał dla siebie czegoś interesującego, a najmłodsze dzieci sporo czasu spędziły na wystawie Bzzz!
W czasie turnusu przyjechał do nas, po raz kolejny już, ale z nowym, pięknym przedstawieniem interaktywnym „Dźwiękogranie” – Teatr Małego Widza z Warszawy. Natomiast Teatr Urwis zaprosił nas wraz z Pippi Wędrowniczką na poszukiwanie jej taty, poznaliśmy przy tej okazji elementy kultury różnych zakątków świata, w tym ubioru, obyczajów, muzyki itp.
Odwiedził nas również pan Roman ze swoimi zwierzętami. Tym razem przywiózł ze sobą żółwia, myszki, królika i kilka innych zwierząt.
W czwartkowy wieczór pan Marek Wójcicki zaprosił nas wszystkich – dzieci, rodziców, babcie, rodzeństwo, terapeutów na spotkanie przy piosence, muzyce i tańcu.
Nie zabrakło również czasu na rozgrywki showdowna oraz na mecz goalballa.
Turnus oficjalnie zakończył się w sobotę, 6 lipca. Po grze terenowej, sprawdzającej zdobyte umiejętności i wiadomości na turnusie, pan Tomasz Tokarski poprowadził wspólne muzykowanie, dzieci zaprezentowały, czego nauczyły się podczas tych dwóch tygodni. Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe medale, a dzieci i rodzice przekazali podziękowanie dla wszystkich osób pracujących na turnusie. Z tego jasno wynika, że na turnus w Laskach warto przyjeżdżać!
Tekst: Dorota Gronowska
Beata Zięba