Treść artykułu

Trzecie posiedzenie Rady

Dnia 1 czerwca 2022 r. odbyło się trzecie posiedzenie Rady w formule hybrydowej – w trybie stacjonarnym w siedzibie Ministerstwa Zdrowia i online za pośrednictwem aplikacji Zoom.

Zgodnie z wcześniejszymi ustaleniami przeanalizowano procedowane obecnie dwa projekty ustaw:

  1. Projekt ustawy o jakości w opiece zdrowotnej i bezpieczeństwie pacjenta,
  2. Projekt ustawy o modernizacji i poprawie efektywności szpitalnictwa.

Jeśli chodzi o projekt ustawy o jakości w opiece zdrowotnej i bezpieczeństwie pacjenta członkowie Rady stwierdzili, że dotyczy ona głównie jakości świadczeń szpitalnych, zabrakło w niej oceny jakości świadczeń w pozostałych placówkach ochrony zdrowi. Zwrócono także uwagę na to, że pacjent w ustawie jest nazywany konsumentem, zaproponowano połączenie tych dwóch określeń i przyjęcie stwierdzenia: pacjent jako konsument. Zaproponowano także wprowadzenie możliwości zwolnienia osób ubogich z opłat osób ubogich za składanie wniosku o przyznanie świadczenia jak i wniesienie odwołania od decyzji.

Jeśli chodzi o projekt ustawy o modernizacji i poprawie efektywności szpitalnictwa jest on przygotowywany od grudnia 2020 roku. Utworzono różne zespoły, które nad ustawą pracowały: do spraw przygotowania rozwiązań legislacyjnych, ds. przygotowywania projektu przepisów w zakresie postępowania naprawczego podmiotów szpitalnych. Wpłynęło ponad 2000 uwag od niemal 100 podmiotów, w ramach procesu uzgodnień oraz konsultacji publicznych. Celem procedowanej ustawy jest: modernizacja i poprawa efektywności działalności podmiotu szpitalnego; wsparcie rozwoju, optymalizacja działalności, dostosowanie działalności do lokalnych potrzeb zdrowotnych, ulepszenie zarządzania procesowego, restrukturyzacja zadłużenia. Głównym celem jest osiągnięcie korzyści dla pacjentów wynikających z dobrze działającego systemu lecznictwa szpitalnego. Ustawa określiła różne zasady i warunki kategoryzacji szpitalnictwa (ustalono 4 kategorie), zasady tworzenia planu rozwojowego i planu naprawczego oraz zasady powoływania i funkcjonowania Agencji Rozwoju Szpitali. Zaproponowano także wymagania związane ze stanowiskiem kierownika podmiotu szpitalnego.

Kategoryzacja podmiotów szpitalnych po raz pierwszy zostanie przeprowadzona w 2024 roku. Reasumując ustawa ma umożliwić i wspierać modernizację szpitalnictwa poprzez: poprawę efektywności ekonomicznej podmiotów szpitalnych, zmianę ewentualnego profilu i dostosowania działalności podmiotów do lokalnych, regionalnych i krajowych potrzeb zdrowotnych, współpracę pomiędzy podmiotami, utworzenie systemu nadzoru nad procesami naprawczo-rozwojowymi, podnoszenie jakości. Członkowie Rady stwierdzili, że jest to ustawa, która bardzo mocno zwraca uwagę na wskaźniki ekonomiczno-finansowe, brakuje w niej zwrócenia większej uwagi na jakość świadczonych usług. Rada wskazuje, iż w ocenie placówek kierowanie się jedynie względami ekonomicznej opłacalności, może stać w sprzeczności z potrzebami pacjentów korzystających z jej świadczeń.

Elżbieta Oleksiak
Centrum Rehabilitacji przy Instytucie Tyflologicznym PZN