O projekcie

Projekt pn. “Trening orientacji przestrzennej dla osób niewidomych i słabowidzących (TOPON)” jest realizowany od 1.06.2021 do 30.11.2023 r. przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych w partnerstwie z Polskim Związkiem Niewidomych, Akademią Pedagogiki Specjalnej, Fundacją Instytut Rozwoju Regionalnego, Towarzystwem Opieki nad Ociemniałymi w Laskach oraz z partnerem ponadnarodowym: Instituttet for Blinde og Svagsynede z Danii.

Projekt ma charakter nowatorski. Dzięki jego realizacji powstanie standard dotyczący szkolenia i doszkalania kadry trenerskiej z zakresu orientacji przestrzennej oparty na współpracy międzynarodowej i standard szkolenia osób z problemami wzroku.

Dzięki zaangażowaniu partnera zagranicznego będzie możliwa wymiana informacji i doświadczeń w zakresie najlepszych metod szkolenia trenerów i programu szkoleń w zakresie orientacji przestrzennej Wypracowane dokumenty będą uwzględniały najnowsze rozwiązania stosowane w Europie.

Będą one dotyczyły dwóch obszarów:

  • standardu kształcenia trenerów orientacji przestrzennej – standard zostanie przygotowany zgodnie z metodologią opisu kwalifikacji, określoną na potrzeby Zintegrowanego Systemu Kwalifikacji (ZSK), Orientacja przestrzenna jest jednym z elementów rehabilitacji osób z niepełnosprawnością wzroku. Obecnie każdy z podmiotów prowadzących szkolenia z orientacji przestrzennej szkoli trenerów w oparciu o własne programy, natomiast brak jest praktycznie programów w zakresie doszkalania trenerów. Standard zawierał będzie przede wszystkim opis efektów uczenia się (kompetencji), które powinien posiadać trener, aby skutecznie prowadzić trening orientacji przestrzennej. Dodatkowo będzie zawierał też wskazówki dotyczący samego procesu kształcenia trenerów;
  • programu kształcenia osób z niepełnosprawnością wzroku – dokumentu operacyjnego, który będzie zawierał precyzyjny opis treningu orientacji przestrzennej: narzędzia diagnozowania potrzeb osoby niewidomej i słabowidzącej, wskazówki dotyczące dostosowania treningu do potrzeb, opis procesu treningu, przykłady ćwiczeń, które trener powinien stosować w trakcie treningu, narzędzia oceny postępów uczestnika szkolenia.

Projekt jest finansowany ze środków Unii Europejskiej, w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój, oś priorytetowa IV. Innowacje społeczne i współpraca ponadnarodowa, działanie 4.3 Współpraca ponadnarodowa. Wartość projektu: 6. 208. 708,00  zł; wkład Funduszy Europejskich: 5.854.190,77 zł

W wyniku projektu zostaną:

  1. Doszkoleni trenerzy orientacji przestrzennej, w nowych technikach i metodach do pełnienia roli tzw. trenerzy trenerów – 12 osób.
  2. Doszkoleni trenerzy orientacji przestrzennej, głównie w nowych technologiach – 84 osób.
  3. Przeszkoleni nowi trenerzy – 16 osób.
  4. Nauczeni orientacji przestrzennej – 200 osób z niepełnosprawnością wzroku.

Dzięki realizacji projektu zostaną osiągnięte następujące rezultaty:

  • zaktualizowanie kompetencji trenerów orientacji przestrzennej,
  • nabycie kompetencji trenera orientacji przestrzennej nowych trenerów, którzy przejdą pełny kurs,
  • nabycie kompetencji orientacji przestrzennej przez osoby niewidome i słabowidzące,
  • wdrożenie standardu i programu do praktyki partnerów,
  • złożenie wniosku o włączenie kwalifikacji trenera orientacji przestrzennej do ZSK.