Treść artykułu

Napis "Taxi" na samochodzie

Transport dla osób z niepełnosprawnościami w Warszawie

Od stycznia 2023 roku przewóz osób z niepełnosprawnościami w Warszawie będzie realizowany przez dwóch przewoźników. Jeden będzie prowadził przewóz pojazdami specjalistycznymi dla osób poruszających się na wózkach, a drugi pojazdami osobowymi.

Transport jednorazowy pojazdami specjalistycznymi i niespecjalistycznymi/osobowymi świadczony jest na terenie m.st. Warszawy oraz do 20 km od granic m.st. Warszawy. Usługa świadczona jest od poniedziałku do piątku w godz. 6.00-22.00, a w soboty i niedziele w godz. 8.00-22.00. Koszt kursu 20 zł.

Transport stały pojazdami specjalistycznymi  i niespecjalistycznymi/osobowymi to przejazdy codzienne do pracy lub do placówek wsparcia dziennego minimum 4 dni w tygodniu przez 4 tygodnie w miesiącu. Świadczone są od poniedziałku do piątku, w godz. 6.00-22.00 do 20 km w granicach miasta. Aktualny koszt abonamentu miesięcznego wynosi 180 zł.

Osobami uprawnionymi, są pełnoletni mieszkańcy Warszawy, którzy rozliczają się w Warszawie i posiadają „Kartę Warszawiaka” oraz orzeczenie o niepełnosprawności w stopniu znacznym lub umiarkowanym, lub równoważne.

W pojazdach osobowych – pierwszeństwo mają osoby z niepełnosprawnością ruchową, intelektualną, wzroku oraz sprzężoną.

Przewóz stały pojazdami specjalistycznymi przydzielany jest wyłącznie osobom, które nie są w stanie samodzielnie lub z pomocą asystenta/opiekuna korzystać z transportu publicznego i poruszają się na wózku. Należy posiadać ważne orzeczenie o niepełnosprawności o symbolu 05-R lub 10-N.

Przewóz stały pojazdami osobowymi jest przydzielany wyłącznie osobom, które nie są w stanie samodzielnie lub z pomocą asystenta/opiekuna korzystać z transportu publicznego i posiadają orzeczenie o niepełnosprawności sprzężonej o minimum dwóch symbolach z wymienionych: 01-U, 05-R, 10-N, 12-C.

Osoba korzystająca z przewozów jednorazowych pierwszy raz zobowiązana jest dostarczyć do Centrum Usług Społecznych „Społeczna Warszawa” (CUS) uzupełniony i podpisany wniosek (Załącznik nr 1 do Regulaminu). Do wniosku należy dołączyć kopię orzeczenia o posiadanej niepełnosprawności. Osoba, która chce skorzystać z przewozów stałych, zobowiązana jest dostarczyć do CUS uzupełniony i podpisany formularz (Załącznik nr 2 do Regulaminu). Do formularza należy dołączyć aktualne orzeczenie o posiadanej niepełnosprawności, zaświadczenie z pracy lub z placówki wsparcia dziennego. Kwalifikacja do przewozów stałych następuje po złożeniu kompletnych dokumentów oraz zgłoszeniu się na Komisję ds. transportu.

Wnioski i formularze wraz z załącznikami składa się osobiście lub pocztą tradycyjną na adres Centrum Usług Społecznych „Społeczna Warszawa”, ul. Skaryszewska 3, 03-802 Warszawa.

Dokumenty można także przesłać przez ePUAP na adres:/CUSWarszawa/SkrytkaESP

Przewozy pojazdami osobowymi

Przewozy samochodami specjalistycznymi (dostosowanymi do przewozu osób na wózkach) będą realizowane przez firmę WAWA TAXI Sp. z o.o.

Zlecenia jednorazowe na pojazdy niespecjalistyczne/osobowe przyjmowane są u przewoźnika w dni robocze od poniedziałku do piątku, pod numerem telefonu (22) 333 44 44 lub na adres mailowy centrala@wawataxi.pl.

Po godz. 18.00 oraz w soboty, niedziele i dni świąteczne, zlecenia rejestrowane są po nagraniu się na automatyczną sekretarkę. Potwierdzenie zamówień rejestrowanych za pomocą automatycznej sekretarki nastąpi w ciągu jednego dnia roboczego.

Szczegółowe informacje o zasadach, kosztach, terminach i formalnościach zapisane są w Regulaminie na stronie: https://wsparcie.um.warszawa.pl/-/transport-specjalistyczny-dla-osob-z-niepelnosprawnosciami

Źródło: Urząd m.st. Warszawy