Treść artykułu

To już koniec…

Niestety to już koniec projektu. Ostatni Zjazd odbył się w dniach 18-22 września 2021 r. Program przewidywał głównie utrwalanie wcześniej nabytej wiedzy i ćwiczenie umiejętności w przestrzeni miejskiej. Szczegóły programu:

  1. Powtórzenie wiadomości z zakresu konfiguracji i bezwzrokowej obsługi smartfonów.
  2. Aplikacje nawigacyjne- uzupełnienie informacji.
  3. Aplikacje taksówkowe: Bolt, Uber, FreeNow.
  4. Aplikacje Lazarillo, Moovit, Google Maps – powtórzenie wiadomości.
  5. Aplikacja Moovit – planowanie podróży i przejazd na trasie ul. Konwiktorska 9 – al. KEN 61 i z powrotem. System NFC – wizyta w Urzędzie Dzielnicy Ursynów w Warszawie.
  6. Ćwiczenia w przestrzeni publicznej poznanych aplikacji ułatwiających poruszanie się z wykorzystaniem gogli i białych lasek.
  7. Totupoint – omówienie i prezentacja systemu.
  8. Wykład o chorobach oczu i ich leczeniu.
  9. Zaplanowanie trasy przejścia z budynku PZN (ul. Konwiktorska 9) do Centralnej Przychodni Leczniczo-Rehabilitacyjnej PZN (ul. Karmelicka 26). Zajęcia w Przychodni.
  10. Tworzenie „baz wiedzy” i sieci kontaktów niezbędnych do profesjonalnego udzielania porad.
  11. Internet jako sposób spędzania wolnego czasu (np. wirtualne zwiedzanie zabytków).
  12. Egzamin teoretyczny i praktyczny – indywidualne podejście w rehabilitacji w zależności od potrzeb osób z problemami wzroku.
  13. Podsumowanie projektu i rozdanie zaświadczeń.

Podczas egzaminu teoretycznego uczestnicy projektu otrzymali arkusze z 10 pytaniami. Na każde pytanie były trzy odpowiedzi do wyboru. Egzamin został zdany na 100%!

Podczas zajęć praktycznych uczestnicy projektu zostali podzieleni na osiem dwuosobowych zespołów. Każdy z zespołów mógł sprawdzić zdobytą wiedzę losując wcześniej przygotowane zadania z osobami niewidomymi i słabowidzącymi. Zadania te były realizowane pod nadzorem kadry, która wcześniej prowadziła z uczestnikami wykłady i ćwiczenia. Osoby, z którymi były prowadzone zajęcia oceniały nie tylko poziom wiedzy na temat nowych technologii, ale również m. in. umiejętność nawiązania kontaktu i interakcji, umiejętność planowania i przeprowadzenia zajęć uwzględniając
indywidualne potrzeby. Opiekunami praktyk byli pracownicy Instytutu Tyflologicznego PZN.

Wieczorem 21 września zaplanowaliśmy spotkanie podczas którego Dyrektor Instytutu Tyflologicznego PZN Małgorzata Pacholec podzieliła się wiedzą na temat chorób oczu i najnowszych metodach ich leczenia. Wieczór ten był również okazją do podsumowania wszystkich wydarzeń – Elżbieta Oleksiak Kierownik Centrum Rehabilitacji Instytutu Tyflologicznego PZN przedstawiła je w postaci prezentacji zawierającej merytoryczne podsumowanie projektu oraz zdjęcia przywołujące wspomnienia. Na zakończenie spotkania uczestnicy otrzumali zaświadczenia o ukończeniu szkolenia. Miłym akcentem było wręczenie uczestnikom dodatkowych materiałów, które będą przydatne w dalszej pracy instruktorów orientacji przestrzennej.

Ostatniego dnia instruktorów orientacji przestrzennej czekała wizyta w Centralnej Przychodni Leczniczo-Rehabilitacyjnej PZN, gdzie mogli zapoznać się z różnego rodzaju pomocami optycznymi. Specjaliści pracujący w przychodni pokazywali wiele modeli białych lasek, okulary pryzmatyczne czy różnokolorowe filtry medyczne, które mogą okazać się pomocne zwłaszcza pacjentom z nadwrażliwością na światło.

Podczas realizacji całego projektu, to jest w okresie od 1 stycznia 2020 r. do 30 września 2021 r. uczestnicy otrzymali:

  • lokalizator rzeczy,
  • papier puchnący,
  • zestaw typowych skrzyżowań ulic,
  • publikację „Nauczanie niewidomych dzieci rysunku”,
  • film o nowych technologiach używanych przez niewidomych i słabowidzących,
  • wykaz literatury tyflologicznej, literatury dotyczącej orientacji przestrzennej,
  • wykaz instruktorów brajla, orientacji, czynności życia codziennego, usprawniania widzenia wraz z ankieta do uzupełnienia wykazu,
  • materiały o ogrodach sensorycznych,
  • wzór Deklaracji Dostępności,
  • opracowanie o znacznikach i beaconach NFC, Totupoint i Gmark,
  • materiały o Androidzie,
  • materiał o zasadach zaopatrzenia w białe laski,
  • rozporządzenie o sygnalizacji dźwiękowej wraz z zatwierdzonym rodzajem dźwięku,
  • opracowanie „Doszkalanie instruktorów orientacji przestrzennej” Firmy Tyflokom,
  • gesty i aplikacje Seeing Assistant, Talk Back, Voice Over, Seeing Assistant Alarm GPS,
  • wydawnictwa PZN,
  • publikacje „Projektowanie i adaptacja przestrzeni publicznej do potrzeb osób niewidomych i słabowidzących”,
  • „Widzimy nie tylko oczami”, ulotkę „Gdy spotkasz osobę niewidomą”, ulotkę o czasopismach, ulotkę o niewidomych w ruchu drogowym.

Zajęcia prowadzili: trenerzy z Firmy Tyflokom, Alina Talukder i Marek Jakubowski z Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla Dzieci Niewidomych w Owińskach, pracownicy Instytutu Tyflologicznego PZN: Elżbieta Oleksiak, Małgorzata Pacholec, pracownicy Przychodni Leczniczo-Rehabilitacyjnej Polskiego Związku Niewidomych. Organizacją szkoleń i opieką nad uczestnikami zajmowała się Iwona Optułowicz pracownik Instytutu Tyflologicznego PZN.

Miło nam, że podczas ostatnich chwil trwania projektu uczestnicy nie mogli się ze sobą rozstać. Rozmowom i uściskom nie było końca. Cieszymy się, że atmosfera podczas wszystkich spotkań sprzyjała wymianie doświadczeń, zawieraniu znajomość nie tylko na płaszczyźnie zawodowej.

Projekt został dofinansowany przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.
PFRON Logo